1 Ons Altın Kaç Gram Altına Eşit? Ons-Gram Altın Hesaplama

0

1 ONS kaç gram altın eder? Ons altın kaç gram altına eşit? gibi soruların cevabını verebilmek için öncelikle ONS’un ne olduğunu bilmek gerekir. ONS ekonomi piyasalarında ve ekonomi haberlerinde sıklıkla duyduğumuz bir terimdir. Bu terimi algılayabildiğimizde piyasa konuşmalarını da rahatlıkla anlayabilecek duruma gelmiş oluruz. Özellikle ekonomi ile uğraşan kişilerin bu terimi iyice anlayıp doğru şekilde öğrenmesi çok önemlidir. Bu sayede ekonomi piyasalarını daha iyi yorumlayabileceklerdir.

ONS aslında bir hesaplama biçimidir, türüdür. Altın gibi tüm değerli madenlerin hesaplanmasında ONS’dan yardım alınır. Sırf bu sebeple ONS ekonomi piyasalarında oldukça değerli bir terimdir.

ONS nedir?

ONS nedir? ONS altın, gümüş, yakut, elmas gibi değerli madenlerin hesaplanmasında sıklıkla kullanılan bir hesaplama türüdür. Piyasa içinde bir değerli madenin ekonomik değerinden bahsedilecekse ONS kullanılır. Aslında Ons bu değerli taşların ölçülmesine yarayan kütle birimidir. Değerli görülen tüm madenler üzerinde yapılan hesaplamalarda ONS birim fiyatı alınarak hesaplama yapılır. Birim fiyat üzerinden yapılan hesaplamaların sonucunda altın, gümüş ,elmas ya da ne ise değerli maden onun asıl değeri ortaya çıkmaktadır.

Genellikle ülke bazlı bakıldığında gram olarak satışı yapılmakta olan altın, fiyat belirleme aşamasına gelindiğinde ise ONS ve döviz kuru baz alınarak, önemsenerek hesap edilmektedir.1 ONS altın ile gram altın  ve dolar ilişkisini göz önüne aldığımızda hesaplama sürecinde kur farklılıkları ve ONS değerindeki dalgalanmalar yani düşüp ,artması gibi unsurlar belirleyici olmaktadır. Anlık ve günlük değişkenler söz konusu olsa da  1 ONS altının kaç gram altın ettiği sabit değişken olarak önem arz etmektedir.

1 Ons Kaç Gram Altın Eşit?

ONS ile altın arasındaki ilişki 1 ONS kaç gram altın eder sorusunun cevabıdır aslında. Dünya piyasalarında 1 ons arının gram olarak değeri aslında sabittir.1 ONS altın uluslararası normlara göre değeri 31,1034768 gram olarak sabitlenmiştir. Yani dünyadaki standartlarına göre ve tüm finansal hesaplamalara göre 1 ons altın 31,10 gram olarak hesaplamalara katılır.

Şu an için 1 ons altın fiyatı 1,835 dolar seviyesinde bulunuyor. 1 ons altın 31,10 gram altına eşit demiştik. Bir hesaplama yapmak istediğimizde,

1 onsun şu anki değeri olan 1,835 doları 31,10’a bölüyoruz. Karşımıza çıkan rakam 59 küsür dolar oluyor. Dolar kurunun şuan ki fiyatı 8,30 seviyesine bulunuyor. 8,30 ile 59’u çarptığımızda şu anki gram altın fiyatını 489 lira oarak bulabiliyoruz. Bu şekilde gram altın hesaplamasını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

ONS ile Altın Arasındaki İlişki Nedir?

ONS hesaplamaları yapılırken ONS değerlerinin çeşitlerine de mutlaka dikkat etmek gerekir. ONS altın farklı çeşitlere ayrıldığından hangisinin kullanıldığına dikkat etmek çok önemli bir noktadır. Bilhassa Troya ONS’u en fazla bilinen ve tanınan çeşididir. Bu ONS çeşidi Avrupa’nın ve Dünyanın en önemli ticaret merkezleri tarafından kullanılmaktadır .Orta Çağ dönemlerinde kullanılan bu ölçü birimi halen günümüzde kullanımını sürdürmektedir. ONS hesaplamalarının neredeyse tümünde Troya Onsu kullanılmaktadır.

ONS altının değeri yatırımcının gösterdiği ilgiye ve ihtiyaçlara göre günlük olarak düşebiliyor veya artabiliyor. Bugün 1 Ons fiyatı 1838 dolar iken yarın bu 1900 dolar olabilmektedir. Bu durum dolar kurunda olduğu gibi yatırımcının ilgisiyle alakalı olarak değişmektedir.

Altın fiyatları oldukça fazla değişken bir yapı gözetmektedir. Uluslararası piyasalarda yaşanacak azıcık bile çalkantı veya değişim altının ONS fiyatını doğrudan etkiler. Altının ONS fiyatının düşmesi veya artması petrol fiyatlarını ve döviz kurlarını da etkilemektedir. Petrol fiyatları ile altının ONS fiyatı arasında çok yakın bir korelasyon vardır. Petrol fiyatlarının artışı beraberinde altının ONS fiyatını da yükseltir, altının Ons fiyatının artması da dünya borsalarını sarsar.

Gram Altın Fiyatı Nelerden Etkilenir?

Gram altın fiyatı ons altın ile dolar kurundan etkilenmektedir. Bu nedenle dolar kurunu ve ons altını etkileyen her faktör gram altın fiyatını da etkilemektedir. Bu anlamda gram altın fiyatını etkileyen faktörler arasında dolar kuru ve ons altın fiyatı gösterilebilir.

Bu yazımızda ons altın kaç gram altına eşit sorusunun cevabını paylaştık. Daha detayı bir hesaplama için ons altın – gram altın hesaplama makalesine bakabilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.