ABD Tahvil Faizlerinin Yükselmesi Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiler?

0

Geçtiğimiz günlerde ABD tahvil faizlerinin birden 1,61 seviyesine kadar yükselmesiyle beraber borsalarda ve altında satışlar yaşanmış, dolar kurunda sert yükselişler görülmüştü.  Bugün de ABD’den gelen tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri sonrası ABD tahvilleri yükselmeye devam etti. Peki ABD faiz tahvillerinin yükselişi tüm dünyayı etkilerken, bu durum Türkiye’ye nasıl yansıyacak?

ABD Faiz Tahvilleri Neden Yükseliyor?

ABD’de ekonomik olarak beklentilerin yükselmeye başlaması  ve yatırımcıların enflasyon endişesi içinde olması, beraberinde bir satış baskısı getirdi. Dolayısıyla yavaş yavaş yükselmekte olan ABD faiz tahvilleri, bugün salgının başladığı andan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Geçtiğimiz günlerde ABD 7 yıllık hazine tahvili ihalesine gelen talepler rekor seviyede düşüktü. 62 milyar dolarlık tahvillerde taleplerin karşılanma oranı 2.04’te kaldı ve bu dip seviye birlikte tarihe geçti. Dolayısıyla bu düşük taleplerden ötürü ABD faiz tahvilleri de yükselişe geçti ve bugün hala yükselişini sürdürüyor.

ABD Tahvil Faizlerinin Artması Türkiye’yi Nasıl Etkiler?

ABD tahvil faizlerinin yükselmesi, ister istemez piyasada bulunan altın ve gümüş gibi değerli metaller üzerinde bir baskı oluşturuyor. Benzer bir durum para birimleri için de geçerli. Eğer ABD faizleri aynı şekilde yükselmeye devam ederse, Türkiye’de bulunan ve ürkek durumda olan sıcak para bir anda ülke dışına çıkabilir. Bu da Türk ekonomisinin dalgalanmasına sebep olabilir. Ki ABD’de faiz tahvillerinin yükselmesi ile birlikte ABD doları da 7.44 TL seviyelerine ulaştı.

Bu durum aynı zamanda gelişmekte olan ülkeler için bir ekonomik kriz riski oluşturur. Şu an gelişmekte olan ülkeler listesinde bulunan Türkiye için de böyle bir risk mevcut bulunuyor. Tüm bu gelişmeler Türkiye’de enflasyonun yükselmesi ile sonuçlanabilir. Enflasyonun yükselmesi ise beraberinde daha ciddi sonuçları getirecektir. Özellikle kırılgan ekonomilerin derinden etkilendiği böyle durumlar geçmiş dönemlerde de sıklıkla yaşanmıştı. Türkiye’nin ekonomisinin de kırılgan bir yapıda olduğu düşünülürse, faiz tahvillerinin yakın zamanda düşmemesi Türk ekonomisin daha kırılgan bir hale gelmesine sebep olabilir.

ABD faiz tahvillerinin yükselmesi, gelişmekte olan ülkelerdeki dolar fiyatlarını doğrudan etkiler. Yani ABD’de faiz tahvilleri yükseldikçe, Türkiye’de dolar da aynı seviyede yükselecektir. ABD tahvil faizlerinin önümüzdeki günlerde daha fazla yükseleceği öngörülüyor. Dolayısıyla Türk ekonomisi için risk önümüzdeki günlerde de devam edecekmiş gibi görünüyor.

Piyasalar Nasıl Etkilenir?

ABD’de tahvil faizlerinde yaşanan yükselişler, küresel piyasalarda dolara geçişi hızlandırıyor. Emtia ve borsalarda satışlara neden olurken Dolar Endeksi yukarı doğru hareket ediyor. Bu anlamda son dönemde TL karşısında yükselişe geçen dolar kurunun, önümüzdeki günlerde tahvil faizlerinde yaşanan artışın devamı halinde TL karşısında da, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında da  yükselmesi beklenebilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.