Acil Para Lazım, Acil Nakit Para Bulma Yolları

0

Günümüz şartlarında birçok ihtiyaç ve bunları karşılamak için gerekli olan finansal kaynak, hemen hemen herkesin yaşadığı başlıca sorunların başında geliyor. Nakit ihtiyacı olan insanlar buna çözüm bulmak için, acil para lazım nereden bulabilirim? Sorusunun cevabını aramakta ve imkânları çerçevesinde verilen bilgileri değerlendirme çabasındadır.

Bu yazımızda bizde acil para lazım nereden bulabilirim? Sorusunu soranlara, kapsamlı cevaplar hazırladık. (Aşağıda vereceklerimiz, sadece bilgi amacı taşımaktadır. Yasal olan ve olmayan tüm bilgilerde, sorumluluk işlem sahibine aittir.)

Acil para lazım nereden bulabilirim?

Acil Para Lazım Nereden Bulabilirim?

Acil para lazım nereden bulabilirim? Sorusuna, klasik bir şekilde borç alabilirsiniz, ya da kredi başvurusu yapabilirsiniz gibi zaten sizce de malum olan konulardan bahsetmenin, oldukça yersiz olduğunu düşünmekteyiz. Bunun için bu soruya, daha farklı yöntemlerle cevap vermek yerinde olacaktır.

Tanıdıklardan Borç İstemek

Acil para bulma yollarının başında tanıdıklardan borç istemek yer alıyor. Ailenizden veya akrabalarınızdan borç para isteyerek nakit ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Yine aile ve akraba dışında, arkadaşlarınızdan da borç isteyebilirsiniz. Kötü gün dostu arkadaşlarınızdan para ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Sonrasında elinize nakit geçtiğinde almış olduğunuzu borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartını Nakite Çevirme

Bilindik yollar arasında olsa da, genellikle akla gelen karttan nakit para çekmek gelmektedir. Oysa kredi kartınızı nakde çevirmenin, birden fazla yolu vardır. Bunlar;

  • Komisyon vererek bir mağazadan çekim yapabilir, ama ürünü almak yerine nakit para alabilirsiniz.
  • Herhangi bir ürün satın alarak, bu ürünü başka bir yerde nakit olarak satabilirsiniz. Cep telefonu ve bilgisayarlar, en kolay nakde çevirebileceğiniz ürünler arasındadır.
  • Kuyumcudan kartınızla altın alarak, daha az zararla kısa sürede nakit sağlayabilirsiniz. Acil para lazım nereden bulabilirim? Sorusuna verilecek en iyi cevaplardan birisi, kuyumcuları bu şekilde değerlendirmektir.

Senetle Para Veren Kişiler (Tefeciler)

Neredeyse her şehirde, kendi kıstasları ve faiz oranlarıyla senetle para veren kişiler bulunmaktadır. Bu kişilere verilen genel isim, tefecidir. Her ne kadar nakit ihtiyacınızı Belki de kısa yoldan kolayca karşılamanıza imkân verilse de, bu kişilerden alacağınız para sonrasında, daha büyük sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir.

Tefeciler genellikle kısa vadeli ve yüksek faiz oranlarıyla para vermektedir. 6 aylık bir vade için, aldığınız anaparanın %50’sinden daha fazlasını ödemeniz gerekebilir. Borcunuzu ödediğiniz halde senetlerinizi geri alamama ve üstelik sizin ve ailenizin illegal işler peşinde koşturan insanlar tarafından tehdit edilme ihtimalide yüksektir. Ki zaten bu kişilerin yaptığı işler, yasal olarak suç teşkil etmekte ve cezası oldukça ağırdır. Tefeciden para almak, kesinlikle tavsiye etmediğimiz bir yöntem olsa da, günümüz şartlarında bu yöntemle nakit sağlamak mümkündür.

Vadeli Eşya Alıp Nakde Çevirme

Sadece beyaz eşya, cep telefonu ve bilgisayar gibi seçenekler akla gelse de, aslında bu yöntem, acil para bulma yolları arasında geniş kapsamlı değerlendirilebilecek bir yöntemdir.

Bir mobilya takımı alarak nakde çevirebileceğiniz gibi, bir araba alarak satışı mümkünse ya da alıcıyla anlaşmak suretiyle nakde çevirmenizde mümkündür.

Tanıdıklarınızın Borçlarını Üstlenin/Ödeyin

Yine bu başlık altında yapılabilecek, birden fazla uygulama vardır. Bunlardan birisi nakit çekme imkanınız olmayan kredi kartınızla yakınlarınızın faturalarını ödeyebilir, market alışverişleriniz yapabilir ve karşılığında nakit para alarak ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Veya onlarına almak istedikleri bir eşyayı taksitle alıp, peşin fiyatından kendilerine satarak da ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Burada tanıdıklarınızla anlaşmanıza bağlı olarak, kaybınızın en az olacağı yöntemlerden birisi bunlardır.

Faturanıza Cep Telefonu Bilgisayar Almak

Ev interneti ya da cep telefonu faturanıza ek olarak alabileceğiniz cep telefonları ya da bilgisayarları satarak, direk nakde çevirmeniz mümkündür. Bu yöntemde zararınız, %40’lara kadar çıkabilmektedir.

Acil para bulmanın yolları

Acil para bulmanın yolları hakkında, genel bilgiler verdik. Tanıdıklarınızın alışverişlerini yapmak veya kuyumcudan altın alıp bozdurmak dışında kalan yöntemlerin genelinde, zararınız daha fazla olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar yakınlarınızla irtibata geçmek, ilk yapmanız gerekenler arasında olmalıdır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.