Banka Dışında Nereden Para Bulabilirim?

0

Bankalar dışında para bulmamız gereken zamanlar hepimiz için dönem dönem olabilmektedir. İnsanlar çoğu zaman gündelik harcamalar, borç ödemeleri, özel ihtiyaçlar veya masraflar konusunda para ihtiyaçlarını ya varlıklarından ya da yine borç ile karşılamaktadır. Varlıkların değerlendirilmesi konusunda ev, dükkan, arsa veya araç gibi gayrimenkul değerler satışa çıkarılabilir. Uzun vadeli ihtiyaçların karşılanmasında bu satışlardan gelen parayla yeterli maddi imkanı elde edilebilir.

Banka Dışında Para Bulunabilecek Yerler

Gayrimenkul değerlere sahip olmayan insanlar ise döviz, altın ve borsa yatırımı gibi imkanlarını değerlendirebilir. Bu imkanlar paraya çevrildikten sonra tek bir gün içerisinde istenilen miktarda nakit elde edilmesi mümkündür. Bu gibi durumlar dışında insanların yapabileceği para bulma yöntemleri arasında anne, baba, kardeş gibi yakın akrabalar veya diğer akrabalardan borç alma seçeneği kullanılabilir.

Ailesinin maddi durumu çok yüksek noktada bulunmayan kişiler genellikle ev almak, araba almak veya kredi borcu ödemek gibi durumlarda yakın arkadaşlarından veya patronundan borç istemeyi seçmektedir. Ancak yakından tanıdığınız insanlardan borç istemek, çoğu zaman güven problemleri ve ekonomik sıkıntılar dolayısı ile zor bir durum oluşturmaktadır. Birçok kişi borç isteyen her ne kadar yakını ve samimi bir dostu olsa dahi borç vermekten kaçınır.

Bu gibi yöntemlerin hiçbiri geçerli olmadığında ve banka üzerinden kredi ya da avans imkanları da bulunmadığında, insanlar farklı yöntemler aramaktadır. Ülkemizde bankalar herkesin aklına gelen ilk yöntemlerden birini oluştursa da farklı para bulma seçenekleri de bulunmaktadır. Değişen para bulma seçenekleri arasında son yıllarda tercih edilen mağaza kredisi gibi imkanlar yer almaktadır.

Para Lazım, Nereden Para Bulabilirim ?

Mağaza kredileri bir nevi faturalı hat üzerinden cihaz alınıp satılması ile nakit para elde edilmesi ve sonrasında taksit ödenmesi gibi bir işlemdir. Ev eşyaları mağazaları tarzında taksitli, kefilsiz ve senetsiz eşya satımı gerçekleştiren mağazalar üzerinden alınan beyaz eşyalar ve ev eşyaları satışa çıkarılarak, hızlı bir şekilde istenilen miktarın elde edilmesi mümkündür.

Bu gibi alternatif yöntemler yerine tefeciler veya komisyoncular gibi kişiler ile görüşen insanlar çok büyük sorunlar yaşayabilmektedir. Bu nedenle yanlış yöntemler tercih etmek yerine özellikle iş kurmak istediğiniz dönemlerde yasal ve kayıtlı faktoring şirketleri ve yatırımcıları destekleyen melek yatırımcı holdingler seçilebilir. Yabancı banka firmaları, varlık ve yönetim firmaları gibi kurumlardan maddi destek alabilirsiniz.

Sonuç olarak banka dışında nereden para bulabilirim sorusunu kendilerine soran insanlar için tavsiyemiz öncelikle kazandığından fazlasını harcamamaları olacaktır. Ancak ille de ihtiyaçlar gereği harcamak gerekiyorsa en mantıklı yol aile veya akrabalardan borç istemektir. Sonrasında arkadaş çevre gelmekte ve sonrasında bankalardan kredi alımı gelmektedir. Yine tefeci vb. yollarda para bulunabilecek yollardandır ancak tercih edilmemesini tavsiye etmekteyiz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.