Banka Kartım Çalındı! Ne Yapmalıyım?

0

Hayatta zaman zaman herkesin başına kötü şeyler gelebilir. Bazı olumsuz durumları insanı tedirgin ve endişeli hale getirebilir. Sürekli kullandığımız ve günümüzde artık nakit paranın yerini tutan banka kartlarının çalınması da insanı çok ciddi şekilde tedirginliğe sokabilir. Banka kartı çalınan kişiler, o anki tedirginlik ve biraz da bilinmezlikle o an ne yapacağını bilemeyebiliyor. Fakat banka kartınızın çalındığını fark ettiğiniz andan itibaren yapmanız gereken çok önemli adımlar olduğunu söylemeliyiz. Bu içeriğimizde eyvah banka kartım çalındı ne yapmalıyım diyenlerin neler yapması gerektiğinden söz edeceğiz.

Banka Kartınız Çalındığında Doğru Adımlar Atmalısınız

Banka kartları artık birçok kişi için nakit paranın yerine geçtiği için insanlar sürekli olarak dışarıda yanında taşıma ihtiyacı hissedebiliyor. Bu durum da kartın çalınma olasılığını ciddi anlamda arttırmaktadır. Peki, banka kartı çalınırsa ne yapılmalı? Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu gibi durumlarda kesinlikle ilk önce sakin davranmalısınız. Sakince kartı koyduğunuz yeri iyice aramalı ve çalındığından emin olmalısınız. Eğer eminseniz vakit kaybetmeden bankanızın çağrı merkezini arayın. (Eğer banka şubesine yakın bir noktadaysanız şubeye de gidebilirsiniz.) Çağrı merkezinde kartınızın kayıp veya çalıntı durumda olduğunu belirtin. Bunu belirttikten sonra banka yetkilisi sizden birkaç kişisel bilgi isteyecektir ve hemen ardından kartı bloke edecektir. Kartın bloke olması sayesinde kartınızı çalan kişi o kartı hiçbir şekilde kullanamayacak, içinden para çekemeyecektir.

Kart bloke işlemi tamamlandıktan sonra banka yetkilisi size yeni bir kart oluşturulması için gerekli adımları atacak ve başvuru oluşturacaktır. Başvurunun ardından bir süre sonra evinize veya size en yakın banka şubesine yeni kartınız teslim edilecektir, siz de bu noktalardan yeni kartınızı alabileceksiniz. İşte banka kartım çalındı diyenlerin yapması gereken şeyler bunlardır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.