Borsada T1 Ve T2 Nedir? T1 ve T2 Gün Ne Demek? (Detaylı Anlatım 2022)

0

Hisse senedi yatırımları gerçekleştirmek için borsa piyasasına giriş gerçekleştirdiğinizde, karşınıza çıkacak onlarca farklı terim arasında T1 ve T2 terimleri de yer alacaktır. Bu terimlerin açıklaması ayrı bir yere sahip olsa da sadece “T” harfinin anlamına bakılacak olursa, borsa piyasası içerisinde takas işlemi kısaltması olarak “T” harfi kullanılır.

Borsada T1 Ne Demek?

Bilindiği üzere borsada hisse senetleri alım/satım işlemleri vasıtasıyla takastan geçirilir ve bu sayede kar veya zarar gibi sonuçlar ile karşılaşılır. Bu kapsamda da hem T1 hem de T2 terimleri aslında borsada takas işlemlerini ifade etmek için kullanılan terimlerdir. İlk olarak T1 teriminin anlamına bakılırsa, piyasadaki takas günü anlamını ifade etmektedir.

Borsa piyasasında bir kişi hisse senedi satın aldığında ve bu hisse senedini çekmek istediğinde, T1 yani takas gününü beklemek zorundadır. Çünkü bir hisse senedinin çekim işleminin yapılması için görüntüde karşılaşılan miktar artı bir gün sonrasında çekilebilir.

Net bir örnek verilmesi gerekirse, yatırımcı M isimli bir kurumdan AAA lot hisse senedi satın alabilir. Örneğin, bu AAA lot hisse senedini takriben 8 gün sonrasında satmaya karar verirse, bu satış karşısında mevcutta elde edeceği bakiye belirlenir ve bu bakiye satış gününden bir gün sonra alınabilir. İşte bu noktada T1 aslında T+1 olmak ile birlikte takas gününün sonrasındaki gün bakiyenin teslim alınmasını ifade eder.

Borsada brüt takası işlemleri gerçekleştirmek istediğinizde de istediğiniz bir hisse senedinin yine istediğiniz bir miktarı alındıktan sonra aynı gün içerisinde satış işlemi yapılamaz. Bu noktada da brüt takası yapılabilmesi için hisse senedi satın alındıktan T+1 süre sonrasında satış yapılabilir.

Borsada T2 Ne Demek?

T2 kavramı ise piyasadaki alım/satım işlemlerinde oluşan valör süresini ifade eder. Örneğin, satış işlemi gerçekleştirirseniz, işlemin hesabınıza direkt olarak geçmediğini görebilirsiniz. Çünkü öncelikle aracı kurum yani banka tarafından ilk blokaj gerçekleştirilirken, bu blokaj ile birlikte takriben T+2 süre sonrasında bekleme ile karşılaşırsınız.

T+2 olarak adlandırılan T2 kavramı sayesinde 2 gün geçmeden yatırımcı sahip olduğu şirket hisse senetlerini bozduramaz. Yani yatırımcı 2 gün süreyi doldurduktan sonra hisse senedi lot miktarlarının istediği miktarını bozdurma hakkına sahiptir. Bu açıdan da 2 gün blokaj altında bulunan hisse senedi lotları bozulmak istendiğinde, verilecek ücret geçerli olacaktır.

Hisse senedi piyasası içerisinde al/sat işlemleri dahilinde 2 gün bekleme zorunluluğu yer alır. Takas işlemlerinde böyle bir zorunluluk bulunmasa da iki farklı hisse senedini takas yapmak istediğinizde, anında takas sağlanabilir ve T2 bekleme süresi gerçekleştirilmesi beklenmez.

Borsada T1 ve T2 Hakkında Önemli Noktalar

Borsa piyasasına bakıldığında “T” harfi talimat verilen günü ifade ederken, buna bağlı olarak T1 ve T2 farklı ifadeler sağlar. Ancak hem T1 hem T2 bakiyesinde yer alan para, kişinin yatırım hesabında bulunan mevduatı ne zaman çekebileceğini ifade eder.

Aslında borsa piyasasında T1 ve T2 bakiyesinde görebildiğiniz para vasıtasıyla diğer yatırım işlemleri yapılmaya devam edilebilir. Fakat bu bakiyeler nakit olarak çekilemez. Eğer piyasada Cuma günü hisse satışı yapılırsa ve elde edilen miktar T2 bakiyesinde görülüyorsa, piyasa açılışı sonrasında da en az 2 iş günü geçtikten sonra yani Salı günü mesai bitiminden veya Çarşamba gününden itibaren bu bakiye kullanılır hale gelir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.