CEBE Havale İşlemi Nedir? Gelen Para Nasıl Çekilir

0

Günlük hayatta yaptığınız ticaretlerde karşı tarafa bankalar aracılığı ile göndereceğiniz paranın hangi yol ile gönderileceği bazen sorunlar çıkarabiliyor. Haftasonuna denk geldiyse EFT işlemi yapmak acil para ihtiyaçlarında sıkıntılar ile karşı karşıya kalmanıza sebep oluyor. Bu sebepten dolayı son yıllarda anlık para gönderme işlemini gerçekleştirmek için bankalar CEBE HAVALE yöntemini devreye koydular. Bu sayede karşınızdaki kişinin sizin kullandığınız bankayı kullanmasa bile sizden gelen parayı ilgili bankanın bankamatiğine giderek parayı çekme imkanı bulunuyor. CEBE HAVALE işleminin gerçekleştirilebilmesi için  parayı göndereceğiniz kişinin telefon bilgisine sahip olmanız yeterlidir.  Bu konuyu biraz daha detaylı bir şekilde yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Cebe Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

CEPBANK olarak adlandırılan para transferi işleminde para transferini yapmak için işlem esnasında bazı komisyonlar ödeme zorunluluğunuz bulunuyor. Türkiye’de bulunan bazı bankalar bu işlemden ücret dahi almıyor.

Ticaret yaptığınız kişiye CEPBANK aracılığı ile para gönderimi yapmak için bu işlemi destekleyen bir bankanın müşterisi olmanız gerekmektedir. İnternet şubesi veya mobil uygulamadan CEPBANK seçeneğini seçerek para transferi işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi desteklemeyen bankalar şuanlık Halkbank, Finansbank ve Enpara’dır.

Bankalardan Cep Telefonuna Havale İşleminde Hangi Bilgileri İstiyor?

Bu konuda her banka kendine göre farklı bilgileri müşterilerinden talep ediyor. Türkiye İş Bankası’nda CEPBANK işlemi gerçekleştirmek için para göndermek istediğiniz kişinin TC Kimlik Numarasını da bilmeniz gerekiyor.  Buna rağmen Türkiye Ekonomi Bankası ( TEB )’de sadece karşınızdaki kişinin cep telefonu numarasını bilmeniz yetiyor.

İnternet şubesinden havale işlemi için gerekli adımları uyguladığınız taktirde en az 20 en fazla 1000 Türk lirası gönderim yapabilirsiniz. Bu adımları geçtiğiniz  zaman para gönderdiğiniz telefon numarasına bir kod gönderimi banka tarafından yapılacaktır. Bu kod sayesinde ilgili bankanın ATM’sine giderek kod yardımı ile çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cebe Havale İşlemi ile Gelen Para Nasıl Çekilir?

Cebe havale ile gelen parayı çekmek için ilgili bankanın ATM’sine gittikten sonra kartsız işlemleri için GİRİŞ tuşuna basmalısınız. Burada karşınıza çıkan seçeneklerden CEBE HAVALE seçeneğine tıklayarak sizden istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Eğer para gönderim işlemini tamamladıktan sonra karşı tarafa giden kod 7 gün içerisinde kullanılmadıysa para hesabınıza tekrardan iade edilecektir.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.