Çocuğa Paranın Değeri Nasıl Öğretilir?

0

Günümüzün en önemli konularından biri para yönetimidir. Gencinden yaşlısına kadar her insanın en azından belli bir seviyede para yönetebiliyor olması, oldukça değerlidir. Özellikle para yönetimini küçük yaştan itibaren bir bireyin öğrenmesi ve kavraması, ona sonraki hayatında çok büyük artılar katacaktır. Fakat küçük çocuklara para yönetimini öğretmek, bir yetişkine para yönetimi öğretmekten çok daha farklıdır. Çocuklara paranın nasıl yönetilmesi gerektiğini, onun kavrayabileceği örnekler ve uygulamalar eşliğinde göstermeniz gerekmektedir. Peki, para yönetimini öğretirken ne gibi yöntemler uygulamalıyız? Gelin hep beraber bakalım.

Para Yönetimi Odaklı Oyunlar Oynatın

Çocuğun belli bir yaşa kadar öğrenme ve kavrama duyuları oyunlar tarafından gelişmektedir. Bu yüzden çocuğunuza herhangi bir konuda bir şey öğretmek istiyorsanız, bunu oyun aracılığıyla öğretmelisiniz. Para yönetimi konusunda da durum bu şekildedir. Beraber oynayacağınız veya onun tek başına oynadığı oyunlarda parayı yönetmeye yönelik unsurlar olduğu takdirde çocuğunuz bunun önemini ve değerini kendi dünyasına uygun şekilde kavrayacaktır, daha sonra da ileri ki yıllara aktaracaktır.

Harçlıklarını Yönetmesini Sağlayın

Çocuk yaştaki bir bireyin elindeki en büyük maddi güç, belirli aralıklarda ebeveyn başta olmak üzere büyüklerinden almış olduğu harçlıklardır. Bu yüzden, çocuğunuz için çok önemli olan harçlığı kendisinin yönetmesi gerektiğini ve belirli bir süre elindeki parayı kullanma zorunluluğu bulunduğunu ona aktarmaya çalışın. Bunu yaptığınız takdirde çocuğunuz elindeki paranın kıymetini net şekilde kavrayacaktır.

Kumbara Kullanmaya Teşvik Edin

Para yönetimi içerisinde para biriktirmek çok önemli bir kavramdır. Çocuğunuz, para biriktirmeyi kavradığı takdirde para yönetimi konusunun önemli bir kısmını halledecektir. Çocuklara para biriktirmeyi öğretmenin en önemli yöntemi de kumbaradır. Çocuğunuza bir kumbara alın ve kendi harçlıklarından arttırdığı parayı kumbaraya atmasını söyleyin. Bu aktivite, onun parayı idare etme kabiliyetini arttıracaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.