2019’da Dolar Ne Olur? Uzmanların Güncel Dolar Yorumları

0

2018 yılının son günlerine yaklaşmaktayız. Yıl içerisinde Türkiye’de ülke gündemini en çok meşgul eden konu elbette ki dolar kurunun fiyatlarında ki hareketlenmeler oldu. Öyle ki dolar tl paritesi geçtiğimiz yıla göre bakacak olur isek 2 katına yükseldi. Özellikle Abd ile ikili ilişkilerin bozulması doların yükselişinde etkili olurken son bir kaç aydır ise Türk Lirası dolara karşı değer kazanmaya başladı.

Uzmanların Dolar Yorumları

Şu sıralarda 5,20 seviyesinin altında fiyatlanmakta olan dolar tl paritesi için bundan bir ay kadar önce analistlerin beklentileri yıl sonu kapanışının 7 lira seviyelerinden olabileceği şeklindeydi. Yaşanan son düşüşlerle birlikte uzmanlar dolar yorumları içerisinde yıl sonu dolar kuru beklentilerini 6 – 6,5 seviyeleri aralığında revize ettiler. Peki ama dolar kuru şuan 5,20 seviyesinin altına inmişken 1 ay sonrası için uzmanlar nasıl oluyor da dolar tl için 6 liranın üzerinde fiyat veriyorlar ? Bu sorunun yanıtını verebilmek aslında oldukça güç ve yine bu beklentilerin doğru olduğunu söyleyebilmek de oldukça güç. Ancak bakıldığı zaman bugün kimse de çıkıp dolar 6 lira olmaz sözünü söyleyemez bu da oldukça açık. Yani baktığımız zaman genel anlamda bir karışık seyir mevcut.

[ilgili_yazi id=”117″]

1 Yıl içerisinde 2 katına yükselen dolar kuru için yarın net bir tahminde bulunmak zor iken yıl sonu beklentisi paylaşmak da oldukça zor ancak analistler bu beklentileri bir takım teknik göstergeler ve küresel piyasalarda yaşanacak olan gelişmelere bağlı olarak paylaşıyorlar. Bu nedenle her kesimin beklentisine karşı saygı duyulması gereken bir döneme girdiğimizi vurgulayarak bizim beklentilerimiz ne yönde, dolar ne olursa düşer ne olursa yükselişe geçer bunları sizlerle bu konumuz üzerinde detaylandırmaya çalışacağız.

Evet arkadaşlar bahsettiğimiz üzere doların yönünü net olarak kestirebilmek oldukça güç. Ancak bazı gelişmeler dahilinde bazı senaryolar işlenebilir ve grafik analizleri eşliğinde bu senaryolar detaylandırılabilir. Bizlerde bu bölümde grafik analizlerimiz ve beklentiler eşliğinde 2018 yıl sonunda dolar ne olur, 2019’da dolar kuru ne olur gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız. Aynı zamanda hangi durumlarda dolar tl paritesi yükselir hangi durumlarda usdtry düşüşlerine devam eder bunları da bu makalemiz içerisinde öğrenebileceksiniz.

Evet arkadaşlar kısaca doları yükselten nedenleri burada listemeleye çalıştık. Yine aklımıza gelen detaylar olur ise burayı güncellemeye devam edeceğiz. Sizlerde dolar tl paritesini yükselten gözümüzden kaçmış olabilecek detayları yorum olarak konu altına belirtmeyi unutmayınız lütfen.

Doları yükselten faktörler içerisinde son dönemde en önemlileri Fed’in faiz arttırımları, Abd ile olan ikili ilişkiler ve Enflasyon oranları olarak sıralanabilir. Bu 3 faktör son dönemde dolar üzerinde en çok etkili olabilecek gelişmeler olarak karşımızda duruyor. Dolar kuru ne olur, dolar yükselir mi düşer mi, sorularının cevaplarını önceden tahmin edebilmek için bu gelişmeleri yakından takip etmenizde fayda olacaktır.

Dolar Ne Zaman Düşer ?

Dolarda Brunson davasının Papaz’ın tahliyesi ile son bulmasının ardından normale dönmeye başlayan ABD ile Türkiye ilişkileri sonucu düşüş trendi başlamış oldu. 6 lira seviyesinin altına gerileyen dolar kuru küresel piyasalarında oluşturduğu destek neticesiyle 5,20 seviyesinin altına kadar geriledi. Hatta bu dönemde küresel piyasalarda dolara karşı en çok değer kazanan para birimlerinden bir tanesi olduğunu ve bu manada diğer ülke para birimlerinden olumlu ayrıştığını da söyleyebiliriz. Bunun nedenini ekonomistler TL de yıl içerisinde yaşanan aşırı değer kaybının telafisi şeklinde açıklamaktalar.

Peki bu toparlanma nereye kadar sürecek ? Dolar kuru 5 lira seviyesinin atlına inebilir mi ? Dolar 5 liranın altına inse bile burada kalıcı olabilir mi gibi soruların cevaplarını yatırımcılar ve dolara yatırım yapmayı düşünenler merak etmekteler. Peki durum böyle iken dolar kurunda yakın vadede neler yaşanabilir ? Dolar tl de düşüşler nereye kadar sürdürülebilir gelin bu sorunun da cevaplarını doların düşmesini sağlayan faktörleri sıralayarak vermeye çalışalım.

Dolar Neden Düşer ?

 • Küresel piyasalarda dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları doları güçsüzleştirir. Bu durumda dolar Türk Lirası karşısında değer kaybı yaşayacaktır. Yani ceteris paribus ( diğer şartlar sabitken ) dxy düşerse dolar tl de düşer çıkarımı sağlanabilir.
 • Ülke içerisinde belirsiizlik ve huzursuzluk ortamlarının son bulması ve yerini huzur ortamına bırakması halinde dolar tl paritesinde TL nin güçlenmesinden kaynaklı olarak düşüşler görülebilir. Yani dünya genelinde doların değeri sabit kalsa da ülkemizde yaşanan iyi gelişmeler TL yi güçlendireceğinden dolar tl paritesini aşağıya çekecektir.
 • Abd Merkez Bankası Fed’in uygulayacak olduğu genişlemeci para politikaları ve faiz indirim süreçleri dolar tl paritesinin düşmesini sağlayan diğer bir etken olacaktır.
 • TCMB’nin alacak olduğu faiz arttırım kararları da TL yi güçlendirecek bu nedenle dolar tl paritesini aşağıya çekecek bir diğer etmen olacaktır.
 • Enflasyon oranlarında yaşanacak geri çekilmeler Türk Lirasını değerli kılacağından yine dolar tl paritesinde düşüşler yaşanacaktır.
 • Abd ve Türkiye ikili ilişkilerinin olumlu ilerlemesi usdtry paritesinde düşüş yaşatcak diğer bir etken olmaktadır.
 • Küresel piyasalarda huzursuzlukların son bulması ve buna bağlı olarak vix endeksinde yaşanacak düşüşler yine dolar tl paritesinde düşüş yaşatabilecek etmenlerden bir tanesi olacaktır.
 • Ülkemizi direkt olarak veya dolaylı yoldan etkileyebilme ihtimali bulunan savaş ve terör olaylarının son bulması
 • Ticaret Savaşlarının son bulması

Doları düşüren etkenler de kısaca yukarı da sıraladığımız etkenler içerisinde yer almaktadır. Bunlar dışında atladığımız doların düşmesini sağlayan faktörlerisizler de konu altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Bunun dışında doların şuan için düşmesini sağlayan en önemli etkenler Abd ile düzelen ikili ilişkiler ve Fed’in faiz arttırımlarını erteleyebileceğine dair gelen açıklamalar olduğunu söyleyebiliriz.

[ilgili_yazi id=”114″]

Yıl Sonunda Dolar Ne Olur ?

Bu yaşanan gelişmeler ışığında dolar tl yıl sonu ne olur, 2019’da dolar ne olur yükselir mi yoksa düşer mi sorularına daha bilinçli bir şekilde yanıtlar oluşturabileceğinizi tahmin etmekteyiz. Dolar tl de yıl sonu ve önümüzdeki sene için yapılan tahminlere sadece bir tahmin gözü ile bakmakta fayda olacağını hatırlatarak kendi beklentilerimizi yazacak olur isek şu detaylara yer vermemiz doğru olacaktır.

Yıl sonunda bir çok analist hala 7 liraya yakın bir yerde kapatabileceğimizi vurguluyor. Şuan ki kura baktığımızda ve önümüzdeki risklere baktığımızda açıkçası bu rakamlar bize biraz ütopik geliyor diyebiliriz. Dolar tl paritesinde bir düşüş eğilimi mevcut. Bunun yanı sıra Aralık ayında Fed’in faiz toplantısı var ve buradan faiz arttırımı geleceği neredeyse kesin gibi fiyatlanmaya devam ediyor. Durum böyle iken dolar tl de süren düşüş eğiliminin 5 liranın altında kalıcı olabilmesi zor görünüyor. Ancak Fed’in Aralık toplantısındaki faiz artrırımının büyük anlamda fiyatlandığını da düşündüğümüzde bizi 6,5-7 bandına atabilecek bir gelişme olarak görmek yanlış olacaktır. Bunun dışında ABD ile olan ikili ilişkilerin boyutu ne yönde ilerleyecek. Bu da dolar kurunu etkileyebilecek başka bir etmen olacaktır.

Eğer Abd ile Brunson krizine benzer şekilde etki oluşturacak bir olumsuzluk yaşanır ise dolar da hızlı bir toparlanma ile 6 liranın üzerine doğru bir hareket yaşanma ihtimali güçlenebilir. Öte yandan bu tarz bir gelişme yaşanmaması ve Abd ile son dönemde olan pozitif ilişkilerin arttırılarak devam ettirilmesi gibi olumlu gelişmeler TL pozitif havanın devamını sağlayabilecektir.

Seçim Sürecinin Dolar Kuruna Etkileri

Diğer tarafta Türkiye’de 2019 mart ayında yaşanacak olan seçim süreci de yavaş yavaş başlıyor. Partiler belediye başkanı adaylarını açıklamaya başladılar. Mahalli seçimlerin ekonomiye olumsuz etkileri olmayacak aksine ekonomimizi güçlendirecek diyen Erdoğan’ın sözlerini destekleyecek adımlar atılır mı yani seçime doğru oluşacak belirsizlik ortamından ziyade ekonomi de iyi gidişat konuşulur bir hale gelirse TL pozitif olarak algılanır ve dolar düşüşe geçer. Tabi burada tarihin tekerrürden ibaret olduğunu da unutmamak gereklidir.

Genellikle seçim süreçlerinde dolar kurunda ve diğer döviz kurlarında ülke içerisindeki belirsizlik nedeni ile değer kaybı yaşayan TL den ötürü yükselişler yaşanmaktadır. Ancak bu durum mahalli seçimlerde genel seçim kadar etkili olmamaktadır. Seçim sürecinin nasıl geçeceği doların yönünü belirleyecek bir etken değildir ancak yönüne etki edebilecek bir etkendir. Tabi seçim süreci yaklaştıkça birbirine yakın olan oylar nedeniyle ekonomi halk tarafından da yakından takip edilecektir. Çünkü 2018 yılının en çok konuşulan konusu dolar ve ekonomi olmuştur. Bu nedenle iktidar ekonomide bozulmaya müsamaha göstermeyecektir diye de düşünenler var ki haklılar da denilebilir. Aksi halde iktidar partisi için olumsuz sonuçlar doğurabilecek bir seçim olabilir.

Yıl sonuna doğru doların yönünü belirleyebilecek olan en önemli detay Fed olacaktır diye tahmin ediyoruz. Fed Başkanı Powell‘ın son dönemde Trump ile ters düşmesinin ardından yapmış olduğu bir konuşmada faiz arttırımına 2019 biraz ara verilebileceği sinyali sonrası piyasalar rahat bir nefes almıştı ancak hala ralık ayı faiz arttırımı beklentisi devam ediyor. Aralık ayındaki faiz arttırımıile beraber Powell’ın ve diğer Fed başkanlarının konuşmaları takip ediliyor olacaktır. Şahin tonda yer alacak açıklamalar dolar kurunu yukarı taşıyabilecek iken aksi yönde yapılacak açıklamalar ise yani diğer bir deyiş ile güvercin tondaki açıklamalar doların düşüşüne katkı sağlayacaktır.

Dolar Grafik Analizi

Sonuç olarak dolar kuru için yıl sonu kur tahminimizi dolar grafiği eşliğinde paylaşmak istiyoruz. Dolar tl paritesinde haftalık grafiğimizi incelediğimizde aşağı yönlü trendin devam ettiğini görüntülüyoruz ancak belirttiğimiz nedenlerden ötürü teknik analizden ziyade diğer gelişmelerin kur üzerinde etkili olabileceğini belirtiyoruz. Bu nedenle grafiklerden ziyade piyasa takibi yapmak oldukça önemli olacaktır.

Dolar TL Paritesinde aşağı yönlü senaryoda 5,070 ve 4,687 seviyeleri ön plana çıkarken, yukarı yönlü senaryoda ise dikkat çeken seviyeler sırası ile 5,495 – 5,884  ve 6,436 seviyeleri oluyor. Burada açıkçası biz çok farklı olumsuz bir tablo ile karşılaşmadığımız sürece dolar kuru için yıl sonuna kadar 5,884 seviyesi üzerinde bir kapanış beklemiyoruz. Yine beklentilere paralel olarak 5 liranın altında bir yıl sonu kapanışı olma ihtimali de oldukça düşük.

Net bir rakam vermek elbette ki yanlış olacaktır o nedenle bu aralık içerisinde bir kapanış hem kimseyi üzmeyecek hem de daha olası bir seçenek olarak karşımızda durmaktadır. Peki yıl sonunu bir şekilde kapadıktan sonra 2019 yılında dolar kurunu neler bekliyor olacak ? Dolar 2019 da yükselir mi yoksa düşer mi sorusunun cevabını nasıl verebiliriz ?

2019’da Dolar Ne Olur ?

2019 yılında dolar ne olur sorusuna cevap verebilmek için en önemli beklenti Fed’in faiz beklentileri olacaktır. Trump ile artan faizler nedeniyle karşı karşıya gelen Fed Başkanı Powell Fed’in bağımsızlığını koruyabilecek mi yoksa Trump’ı dinleyip faiz arttırımlarını durduracak mı bu sorunun cevabı doların gidişatını belirleyen en önemli madde olacaktır. Fed’in 2 veya daha az faiz arttırımı yapması dolar kuru için olumsuz olacak ve dolar tl de düşüşlerin yaşanma ihtimalini güçlendirecektir.

2019’da Fed’in 3 veya daha fazla arttırım yapması ise dolar kurunu güçlendirecek ve yine 6 liranın üzerinde daha güçlü bir dolar kuru ile karşılaşmamızı sağlayabilecektir.

Uzmanların 2019 yılı için yapmış olduğu dolar yorumlarına baktığımızda özellikle yabancı fonların Türkiye’de bir daralma beklediğine dair işaretler bulunuyor. 2019 ortalarında yaşanabilecek ekonomideki daralmalar TL yi ciddi bir baskı ile başbaşa bırakabilir bu durumda dolar kurunda hızlı yükselişler yaşanabilir.

2019’da Kriz Beklentileri

2019 yılında dünyada bir küresel kriz olma ihtimali olduğunu vurgulayan analistlerin yıl içerisinde kriz olma ihtimalini oldukça yüksekte tuttuğunu da göz önüne aldığımızda hem gelişmekte olan ülke para birimleri hem de Türk Lirası için olumsuz bir tablo ile karşılaşılabilme ihtimali yüksek görünüyor. 2019 yılında yaşanacak olan bir ekonomik krizde başta Abd Borsaları olmak üzere Türk Lirası da ciddi anlamda değer kaybı yaşanabilir. Bu nedenle olası kriz senaryolarının gerçekleşme olasılığı bizim için olumsuz bir senaryo olacaktır.

Dolar tl de kısa vadede 5 lira altında kalıcı olunabilmesi oldukça zor. 2019’da 5 liranın altı mümkün olabilir mi sorusunun cevabı ise Fed’in faiz politikasına ve dolar endeksinde ki hareketlere bağlı olacak gibi görünüyor. Yine yüksek dolar kurunu kabul etmediğini bildiğimiz Trump’ın doların gidişatına etki edebilecek hamleler yapabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle piyasayı sıkı takip eden yatırımcılar dolardaki hareketlenmeleri fırsata çevirebilirler.

Sizlerde yıl sonu dolar kuru beklentilerinizi ve 2019 yılı için dolar tahminlerinizi konu altına yorum olarak paylaşmayı unutmayın. Eksik veya yanlış gördüğünüz veya atladığımızı düşündüğünüz noktaları da konu altına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Hepinize bol kazançlı günler dileriz.

2018 yılının son günlerine yaklaşmaktayız. Yıl içerisinde Türkiye’de ülke gündemini en çok meşgul eden konu elbette ki dolar kurunun fiyatlarında ki hareketlenmeler oldu. Öyle ki dolar tl paritesi geçtiğimiz yıla göre bakacak olur isek 2 katına yükseldi. Özellikle Abd ile ikili ilişkilerin bozulması doların yükselişinde etkili olurken son bir kaç aydır ise Türk Lirası dolara karşı değer kazanmaya başladı.

Evet arkadaşlar bahsettiğimiz üzere doların yönünü net olarak kestirebilmek oldukça güç. Ancak bazı gelişmeler dahilinde bazı senaryolar işlenebilir ve grafik analizleri eşliğinde bu senaryolar detaylandırılabilir. Bizlerde bu bölümde grafik analizlerimiz ve beklentiler eşliğinde 2018 yıl sonunda dolar ne olur, 2019’da dolar kuru ne olur gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız. Aynı zamanda hangi durumlarda dolar tl paritesi yükselir hangi durumlarda usdtry düşüşlerine devam eder bunları da bu makalemiz içerisinde öğrenebileceksiniz.

Dolar Ne Zaman Yükselir ?

Dolar yıllardır yatırımcısına TL karşısında kazandırmış olan bir para birimi. Bunu yıllık dolar grafiğine baktığımızda görüntüleyebilmek hiç de zor değil. Dolar tl paritesinde zaman zaman düşüşler yaşansa da yıllara yayılan bir yükseliş hareketi mevcut. Bu nedenle uzun vadeli yatırımcılar genellikle paralarını dolara veya başka bir döviz birimine yatırmayı karlı görmektedirler. Dolar yükseldiğinde bir çok döviz kuru da beraberinde yükseldiği için yatırımcılar bazen dolar yerine farklı para birimlerini ( euro, sterlin veya frang gibi ) tercih edebilmekteler.

Yaklaşık 1 aydır düşüşte olan dolar kuru için ne zaman yükselir sorusu yatırımcılar tarafından oldukça sık bir şekilde sorulmaya başlandı. Peki dolar nasıl yükselir ? Hangi durumlarda dolar yükselişe geçer ? Doların yükselişe geçmesi için ne olmalı sorularının cevapları neler merak ediyor musunuz ? Merak ettiğinizi duyar gibiyiz öyleyse buyrun lafı fazla uzatmadan doları yükselten faktörleri sıralamaya başlayalım.

[ilgili_yazi id=”95″]

Dolar Neden Yükselir ?

 • Küresel piyasalarda endişelerin arttığı dönemlerde dolar diğer para birimleri karşısında yükselmese dahi TL zayıflayacağından ülkemizde yükselebilir.
 • Ülkemizde endişe ve belirsizlik ortamlarının arttığı zamanlarda TL de değer kaybı yaşanacağından dolar kuru yükseliş yaşayabilir.
 • Amerikan Merkez Bankası Fed’in sıkılaştırıcı bir para politikası uygulaması ve faiz arttırım sürecine girmesi de doları küresel piyasalarda değerli kılacağından ötürü dolar tl paritesinde yükselişi tetikleyen diğer bir faktör olmaktadır.
 • Abd ve Türkiye veya Rusya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin bozulması gibi faktörlerde TL de değer kaybına sebep olacağından doların tl karşısında yükselmesini sağlayacak bir faktördür.
 • Dünya piyasalarında oluşabilecek olumsuz tablolar ( Borsalarda sert satış hareketleri vb ) yine gelişmekte olan para birimlerini olumsuz etkileyeceğinden dolayı dolar tl paritesinde yükselişe sebep olabilirler.
 • Özellikle son zamanlarda son 15 yılın rekor seviyelerine ulaşan enflasyon oranları da dolar kuru için oldukça önemlidir. Enflasyon oranlarının yükselişe geçmesi doları yükselten bir diğer faktördür.
 • Kamu ve Özel sektörün borçluluk durumları da doları dolaylı olarak etkilemekte olan bir başka faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Vix endeksinde yaşanacak yükselişlere bağlı olarak dünya piyasalarında oluşabilecek olumsuz havalar doları yükseltebilecek etmenler arasında yer almaktadır.
 • Ülkemizi direkt veya dolaylı yoldan etkileyebilecek her türlü savaş ve terör olayları
 • Ticaret Savaşlarının artarak devam etmesi

Evet arkadaşlar kısaca doları yükselten nedenleri burada listemeleye çalıştık. Yine aklımıza gelen detaylar olur ise burayı güncellemeye devam edeceğiz. Sizlerde dolar tl paritesini yükselten gözümüzden kaçmış olabilecek detayları yorum olarak konu altına belirtmeyi unutmayınız lütfen.

Doları yükselten faktörler içerisinde son dönemde en önemlileri Fed’in faiz arttırımları, Abd ile olan ikili ilişkiler ve Enflasyon oranları olarak sıralanabilir. Bu 3 faktör son dönemde dolar üzerinde en çok etkili olabilecek gelişmeler olarak karşımızda duruyor. Dolar kuru ne olur, dolar yükselir mi düşer mi, sorularının cevaplarını önceden tahmin edebilmek için bu gelişmeleri yakından takip etmenizde fayda olacaktır.

Doları düşüren etkenler de kısaca yukarı da sıraladığımız etkenler içerisinde yer almaktadır. Bunlar dışında atladığımız doların düşmesini sağlayan faktörlerisizler de konu altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Bunun dışında doların şuan için düşmesini sağlayan en önemli etkenler Abd ile düzelen ikili ilişkiler ve Fed’in faiz arttırımlarını erteleyebileceğine dair gelen açıklamalar olduğunu söyleyebiliriz.

 

[ilgili_yazi id=”10″]

2019’da Dolar Yükselir mi ?

Dolar kuru ülkemizde bazı dönemlerde yükseliş bazı dönemlerde ise düşüş göstermiştir. Ki bu durum da gayet normal olarak karşılanmaktadır. Ancak bazı dönemlerde aşırı yükselişler veya aşırı düşüşler de yaşanabilmektedir. Dolar TL paritesi, geçtiğimiz sene yaşadığı sert yükselişlerin ardından bir miktar gerileme eğilimine girmiş durumda gibi görünüyor.

Önümüzdeki dönemde kısa vadede en dikkat çekici ve dolar kuruna etki edebilecek detay yerel seçimler olarak görünüyor. Yerel seçim sürecinde yaşanacak olan gelişmeler döviz kurlarını olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Daha doğrusu bu süreçte Türk Lirası olumlu veya olumsuz etkileneceğinden doğal olarak döviz kurları da etkilenecektir. Seçim sürecinde meydana gelebilecek olumsuz gelişmeler doları yükseltebilir. Dolarda yaşanabilecek artışların geçen yıl ki gibi sert olması ise beklenmemektedir.

Geçen sene yaşanan kurdaki yükselişlerin ana sebebi Abd ile ikili ilişkilerin bozulması olmuştu. Şuan ise bazı prüzler hala devam ediyor olsa da genel anlamda olumlu sayılabilecek düzeyde Abd ile olan ikili ilişkiler sürdürülüyor. Abd ile ilişkilerin bozulması halinde ise dolar kurunda sert yükselişler olası hale gelebilir. Öyle ki Abd Başkanı Trump, Türkiye’yi ekonomisini bozmakla tehdit etmiş olan bir başkandır ve bugün iyi olması yarın kötü olabileceği gerçeğini değiştirmemektedir.

Ne Olursa, Dolar Yükselir ?

Rusya’dan S-400 alımı ile alakalı olarak Abd huzursuzluğunu her fırsatta dile getirmektedir. Türkiye’de yetkili organları tarafından yapılan açıklamalarda bu alımın gerçekleştiğini ve bu karardan dönülmeyeceğini vurgulamaya devam ediyor. Durum böyle iken Rusya’dan S-400 teslimatları başladığında Abd’nin buna nasıl bir tepki vereceği önemlidir. Eğer ki Abd, Türkiye’ye bu sebeple bir yaptırım uygulamaya kalkar veya farklı şekilde olumsuz bir karşılık verirse 2019 yılında dolarda yükseliş hareketleri görülebilir.

Abd ile olan ikili ilişkilerimizin herhangi bir sebeple bozulması yine TL’de zayıflık oluşturacağından dolar kurunu yükseltecek bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fed’in beklentilerin üzerinde olacak şekilde 1’den fazla faiz arttırımı yapması dolar kurunu yükseltebilecek bir başka faktördür. Yine Fed’in para politikası ve ülke ekonomisine ilişkin açıklamaları da dolar kurunda yükselişe sebep olabilir. Yani Fed’in doları destekleyici açıklamalar yapması halinde dolar yükselir.

Suriye’de neredeyse son bulmaya başlamış olan sorunların yeniden alevlenmesi doları yükseltir. Suriye’den çıkma kararı alan Trump’ın bu bölgede uygulayacak olduğu yeni politika ve doğuracağı sonuçların Türkiye için olumsuz olma ihtimali doları yükseltir.

2019’da Dolar Düşer mi ?

2018 yılında çok sert yükselişler yaşayan dolar kuru son bir kaç aydır düşüşe geçmiş durumda. 2019 yılının ilk ayında da bu düşüşlerini sürdüren usdtry paritesinde 5,30 seviyesinin altına kadar geri çekilen bir fiyatlama söz konusu. Seçim öncesi dönemde özellikle enflasyonu düşürmeye ilişkin atılan adımlar piyasalar tarafından dikkatle takip ediliyor.

Gıda enflasyonu ile başa çıkmak için atılan adımlardan biri olan Tanzim Satış Noktaları projesi ile enflasyon rakamlarında düşüş hedeflenmekte. Enflasyon rakamlarında yaşanabilecek geri çekilmeler de dolaylı olarak dolar kurunda düşüşü beraberinde getirecektir.

Sebze meyve fiyatlarında yaşanan aşırı yükseliş vatandaşında canına tak etmiş ve soruna çözüm tanzim satış yöntemi ile belediyeler tarafından kurulan noktalarda uygun fiyata satışa başlanmasıyla çözülmüştü. Ancak enflasyonu tetikleyen diğer kalemlerde atılmış somut ve caydırıcı bir adım henüz göze çarpmıyor. Önümüzdeki dönemde enflasyonu aşağı çekmek için farklı adımların da atılması gerekiyor. Yabancı not kuruluşları ve fon yöneticileri tarafından Türkiye’de yapısal reformlara ihtiyaç olduğu vurgulanıyor.

Ne Olursa, Dolar Düşer ?

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesinde ve sonrasında bir problem yaşanmaması halinde dolar düşüşe geçebilir.

Abd ile ikili ilişkilerin iyiye gitmesi doları aşağı çekebilecek bir diğer faktördür. Rusya’dan S-400 alımına Abd’li yetkililer tarafından verilen tepkiler olumsuz yönde. Durum böyle iken bu süreçte Abd ile ya da direk olarak Trump ile bir sorun yaşanmaması ve ilişkilerin iyi gitmesi doların düşmesini sağlayacak bir faktör olacaktır.

Fed’in yıl içerisinde yapmayı planladığı 1 faiz arttırımdan da vazgeçmesi doları düşürecektir. Özellikle geçtiğimiz günlerde San Francisco Fed Başkanı’nın da geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada belirttiği gibi Fed’in faiz arttırımı konusunda elinin zayıfladığına işaret eden açıklamalar dolar kurunda geri çekilmeyi hızlandırabilir. Fed’in 2019 yılında faiz arttırmaması dolar kurunu aşağı çekebilecek en önemli faktörlerden biridir.

Enflasyon oranlarının gerilemesi halinde dolar kuru düşecektir. Yüksek enflasyon oranları beraberinde yüksek faiz ortamını doğurmuştur. Bu nedenle de yatırımcıların yeni yatırım yapmaya fazla yanaşmadığı, Bankaların yeni kredi vermeye çok fazla yanaşmadığı bu ortamda enflasyonun düşürülmesi oldukça önemlidir. Enflasyon oranlarında yaşanacak geri çekilmeler doların düşmesi için önemli bir fırsattır.

2019 Dolar Kuru Tahminleri

Geçtiğimiz sene yaşanan döviz kurlarındaki aşırı yükselişin zararları yeni yeni gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bir çok ekonomist ve yabancı kuruluş Türkiye’de 2019 yılında bir daralma beklediklerini vurguluyorlar. Böyle bir durumda da kur tahminleri genellikle yukarı yönlü oluyor. Yani ekonomistlerin önemli bir çoğu doların yükseleceği yönünde görüş bildirmekte. Ancak bu yükselişin kısa vadede başlamayacağını ve yılın ikinci yarısına sarkacağını bildirenlerin sayısı da oldukça fazla.

2018 yılında görmüş olduğu tepe noktasından yaklaşık olarak yüzde 30 geri çekilen dolar kuru yeniden yükselir mi diye yatırımcılar da merak ediyorlar. Özellikle son dönemde bir çok yerli yatırımcı dolardaki düşüşleri fırsat olarak gördüğünü söylüyor. Yatırımcılar paraların bir kısmı ile dolar yatırımı yaptıklarını belirtiyorlar ancak yabancı kuruluşların açıklamalarına bakıldığında ise dolar tl paritesinde bir miktar daha düşüş yaşanabileceği öngörülüyor.

CommerzBank 2019 Dolar Kuru Tahmini

2018 yılında paylaşmış olduğu raporlarında dolar tl için 2019 yıl sonunda 6,50 seviyesini hedef gösteren Commerzbank son dönemde Türk Lirası varlıklarda yaşanan iyileşme ile beraber bir güncellemeye gitti. Yıl sonu kur beklentisini 5,75 olarak güncelledi.

CommerzBank raporunda TCMB’nin atacak olduğu adımların dolar kurunda yaşanacak olan fiyatlamalarda belirleyici olabileceğini vurguladı. Türkiye’nin temel sorunlarının ise devam ettiğine dikkat çeken CommerzBank ekonomistleri bu nedenle TL de yıl sonuna kadar değer kaybı beklediklerini vurguladı.

Fitch Dolar Kuru Beklentileri 2019

Kredi ve Derecelendirme kuruluşu olan Fitch zaman zaman ülkemizde not güncellemesi yaparken gündeme gelmektedir. Rating kuruluşu Fitch’in dolar tl yıl sonu tahmini 6 liranın üzerinde. Özellikle Çin ile Abd arasındaki ticaret savaşlarına dikkat çeken Fitch , gelişmekte olan ülke para birimlerinde düşüş bekliyor. Bu düşüşlerin Türkiye’de özel sektörde zorluklara yol açabileceğini belirten Fitch, bankaların kredi vermekte zorlanabileceğini vurguluyor.

TCMB’nin erken faiz indirimini de bir risk olarak gören Fitch, yayınladığı raporlarda Merkez Bankası’nı da faiz indirimi konusunda erken hareket etme riskine karşı uyarmayı ihmal etmiyor.

Rabobank 2019 Dolar Kuru Tahmini

Rabobank tarafından açıklanmış net bir fiyat beklentisi yıl sonu için bulunmuyor. Ancak kısa vade için dolar kurunda aşağı yönlü seyrin devam edebileceği vurgulanıyor. Rabobank gelişen piyasalar stratejisti Matys’in yapmış olduğu açıklamada piyasalarda esen olumlu havaya dikkat çekilip, Türk Lirası’nın önümüzdeki günlerde daha fazla değer kazanabileceği vurgulandı.

Rabobank stratejisti Matys, devam ettiği açıklamalarında TCMB’nin doğru hamlelerinin ve Türkiye’de hayata geçirilen yeni ekonomi planlarının pozitif etkisinin önümüzdeki dönemde görülebilecğeini vurguladı.

Mahfi Eğilmez’in 2019 Yılı Dolar Tahmini

Türkiye’nin en ünlü ekonomistlerinden biri olan Mahfi Eğilmez IMF’nin 2019 yılı için dolar kuru beklentisinin 10 lira olduğunu açıkladı. Türkiye’de ekonomi denilince akla ilk gelen isimlerden olan Mahfi Eğilmez 2019 yılı için kendi dolar tahminini ise 7,5 lira olarak açıkladı. Kesin bir tahmin belirtmenin zorluğuna da değine Eğilmez, 2019 yılı için TL için negatif bir yıl olacağı öngörüsünde bulundu.

Dolar Kısa Vadede Ne Olur ?

Kısa vade olarak bakıldığında dolar yatırımı çok kazançlı bir tercih olmayabilir. Çünkü yabancı bir çok kurum dolar tl için hedef fiyatlarını daha aşağı çekmiş durumdalar. Bu nedenle dolar tl önümüzdeki günlerde düşüşe geçebilir. Doların yükseleceğini belirten analistler ve yatırımcılar daha çok yılın ikinci yarısında bir yükseliş beklentileri olduğunu vurgulamaktadırlar.

Orta Vadede Dolar Yatırımı Kazandırır mı ?

Dolar yatırımı orta vadeli düşünenler için, yani bir kaç aylık bir yatırım düşünen yatırımcılar için net olarak kazandırır diyebilmek oldukça güçtür. Özellikle haziran eylül ayları arasında beklenen faiz arttırımı Fed tarafından yapılmaz ise dolarda geri çekilme derinleşebilir. Bu nedenle dolar yatırımı para kaybı ile de sonuçlanabilir.

Orta vadede İran ile Abd ilişkilerindeki gelişmeler ve bu gelişmelerin bize yansıyabilecek sonuçları da yine dolar paritesini etkileyecek bir gelişme olacaktır. Yani şuan için İran ile ticaret konusunda Abd’den yapılan yaptırımlardan uzak tutulan Türkiye ileri de bu yaptırımlara dahil edilirse İran ile yapılan ticaretlerin nasıl şekilleneceği de dolar kuru üzerinde etkili olacaktır. Abd ile ikili ilişkilerde olası bozulmalar dolar yatırımları için kâr anlamına gelebilir.

Uzun Vadede Dolara Para Yatırmak Kâr Ettirir mi ?

Dolar grafiğini açıp baktığımızda karşımıza yıllardır yükselen bir görüntü çıkmaktadır. Yani dolar kuru bir yıl yükselmese bile ertesi yıl genellikle bunun acısını çıkarmış olan bir döviz kurudur.

yıllık dolar grafiği
yıllık dolar grafiği, yeni dolr grafik incelemesi, dolar grafiği 2019

Yine bir kez gördüğü tepe noktaları daha sonra yeniden görmek gibi bir huyu olan dolar kurunun önümüzdeki aylar veya yıllar içerisinde 7 lira üzerini görme ihtimali de bulunmaktadır. Ancak sonuç olarak 5,20 civarında dolar alan bir yatırımcı uzun süre bekleme fırsatı var ise yapmış olduğu bu yatırımdan muhtemelen kazançlı çıkacaktır.

2019 Ocak, Şubat, Mart Ayları Dolar Kuru Tahmini

2018’de yaşanan sert yükselişlerin ardından bir normalleşme sürecine dolar kurunda geri çekilme hareketi 5 lira seviyesine kadar devam edebilir. Şu sıralarda 5,30 civarında fiyatlanan kurda 5,20 altına inilmesi halinde 5 liranın altı test edilmek istenebilir. Bu durumda dolara bir tepki alımı gelme ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

2019 Nisan, Mayıs, Haziran Aylarında Dolar Kuru Beklentileri

31 Mart gecesinde belli olacak seçim sonuçları ile nasıl bir süreç işleyeceği henüz belirsiz. Eğer seçimlerde Cumhur İttifakı Ankara, İstanbul gibi önemli şehirleri kaybederse ciddi anlamda bir belirsizlik oluşabilir. Bu durumda dolar kurunda yükseliş beklenebilir. Ancak Cumhur ittifakının bu önemli şehirlerde seçimi kazanması da dolarda düşüşü sağlamayacaktır. Yani sonuç olarak Cumhur ittifakının kaybetmesi dolar tl paritesinde yükselişe neden olabilir kaybetmemesi ise çok fazla bir değişiklik getirmeyecektir.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamalar genellikle Nisan ayını hedef göstermekte. Nisan ayı itibari ile ekonomide iyileşmenin hissedileceğini vurgulayan Albayrak’ın söylemleri doğru çıkarsa dolar tl de nisan sonrasında bir düşüş hareketi izlenebilir. Ancak bazı ekonomistlerin söylemleri ise Nisan sonrası ekonomideki kötü gidişatın daha da artacağı yönünde. Eğer bu ihtimal gerçekleşir ise dolar kurunda yukarı yönlü hareketler izleyebiliriz.

2019 Temmuz, Ağustos, Eylül Ayları İçin Dolar Öngörüleri

2019 ortalarında Fed’in 1 faiz arttırımına gitmesi bekleniyor. Normalde yaz aylarında çok fazla aşağı yukarı hareketler izlemesek de bu yaz biraz daha karışık geçebilir. Fed’in faiz arttırmama ihtimali yani 2019 u pas geçme ihtimali gündeme gelirse dolar kurunda düşüş yönlü bir eğilim izleme ihtimalimiz yükselir.

Analistlerin ve ünlü yatırımcıların yılın ikinci yarısında TCMB’den faiz indirimi beklentileri bulunuyor. Bu durumda ise yani TCMB’nin faiz indirimi yapması halinde ise o anki piyasa koşullarına göre dolar kuru artış eğilimi gösterebilir. Merkez Bankasının faiz indirmesi sadece dolar kuru için değil diğer döviz kurları için de pozitif bir fiyatlamayı beraberinde getirebilecektir.

2019 Ekim, Kasım, Aralık Ayı için Dolar Fiyatı Beklentileri

Yılın son çeyreğinde Türkiye’de enflasyon oranlarının düşmesi beklenmekte. Yani hem TCMB’nin yapmış olduğu açıklamalar hem bakanlık tarafından gelen açıklamalar bu yönde birleşiyor. Her ne kadar enflasyon hedefi senelerdir tutturulamıyor olsa dahi düşüş beklentisi makul görünüyor. Yıl sonuna doğru enflasyon oranlarının düşmesi dolarında düşmesi anlamına gelebilecektir.

2019 yılını dönemlik olarak değerlendirdiğimizde bu şekilde bir tablo ile karşılaşıyoruz. Ancak dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de diğer para birimlerinin göstereceği reaksiyonlar olacaktır. Örneğin euro 2019 yılında nasıl bir fiyatlama yaşayacak ? Brexit anlaşmasını bir türlü gerçekleştiremeyen sterlin fiyatlamalarını nasıl sürdürecek ? Boj tarafından yüzde 2 lik enflasyon oranına ulaşılması için düşürülmeye çalışan Japon Yeni nasıl fiyatlanacak? Tüm bu soruların cevapları doların yön tayini açısından oldukça önemli olacaktır. Dolar endeksinde yaşanacak düşüşler dolar kurunu aşağı çekecek iken, dolar endeksinde yaşanabilecek yükselişler ise dolar kurunu yükseltecektir. 2019 yılı için dolar tahmini yaparken, eurusd, gbpusd ve usdjpy paritelerinde yaşanacak olan fiyatlamaların dikkate alınması gerekmektedir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.