Döviz Bürosu Açmanın Maliyeti Nedir, Karlı Mı ?

0

Döviz bürosu, son yıllarda yatırım yapılan bir sektör olmuştur. Ana konusu; çek, poliçe ve para olan döviz büroları, birçok noktada bulunmaktadır. Durum böyle olunca birçok kişi, döviz bürosu açmanın maliyeti nedir ve döviz bürosu açmak karlı mı gibi sorular sormaktadır. Yazımız sayesinde tüm bu sorulara cevap bulabilecek ve döviz bürosuyla ilgili detayları öğrenmiş olacaksınız.

döviz-bürosu-açmak-karlı-mı
döviz-bürosu-açmak-karlı-mı

Döviz Bürosu Açmanın Maliyeti Nedir ?

Sıfırdan döviz bürosu açmak, oldukça zorlu bir süreci beraberinde getirmektedir. Bunun dışında döviz bürosu devralmak isteyen kişiler de bulunmaktadır. Devralma işlemi de en az sıfırdan kurmak kadar yorucudur. Bu neden ile en iyisi zorlu fakat daha iyi olan sıfırdan kurmaktır.

Döviz bürosu açmanın maliyeti; ortalama 750.000 TL’dir diyebiliriz. Her şeyin eksiksiz olmasını istiyorsanız, bu miktarda parayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Belirttiğimiz miktar, ortalama 100.000 TL aşağı ya da yukarı olacak şekilde hesaplanabilir.

Döviz Bürosu Açmanın Şartları

– 250.000 TL ödenmiş sermayenin bulunması,
– Şirketin Ananom Şirket (A.Ş.) şeklinde kurulması,
– T.C. Ziraat Bankası’na 80.000 Euro yatırılması,
– Büroyu açacak kişinin ya da kişilerin, yüz kızartıcı suçlardan dolayı hüküm giymemiş ve ceza almamış olması,
– Hisse senetlerinin nakit karşılığın çıkarılması ve nama yazılı olması,
– Yönetim kadrosunda yer alacak kişilerin en az birinin mali konularda bilgi olması ve 4 yıllık üniversite mezunu olması,
– Türk Parası Kıymetini Koruma mevzuatına uygun hareket edilmesi ve bu mevzuatta yer alan maddelerin yerine getirilmiş olması.

döviz-bürosu-açmanın-maliyeti-nedir
döviz-bürosu-açmanın-maliyeti

Tüm bu şartların yerine getirilmesi durumunda döviz bürosu açabilirsiniz. Bu şartları yerine getirdikten sonra T.C. Cumhurbaşkanlığı Hazine Müsteşarlığı’na başvuru yapmanız ve beklemeniz gerekmektedir. Başvurunuzun onaylanması halinde Yetkili Müessese İzin Belgesi verilecek ve döviz işlemleri için işlem yapmaya hak kazanacaksınız.

Döviz Bürosu Açmak Karlı Mı ?

Döviz bürosu açmak, karlıdır. Bu noktada yapacağınız seçimler, daha çok para kazanmanızı sağlayacaktır. Özellikle büronun konumu ve özellikleri, kazanacağınız paraya direkt etki edecektir. Ticari her faaliyet, konum açısından önem taşımaktadır fakat döviz bürolarının konumu, direkt olarak kazanca etki ettiği için doğru seçilmelidir. Bu noktada havaalanı, alışveriş merkezleri, turistik bölgeler, otel çevresi ve sirkülasyonu yüksek her bölge, döviz bürosu açmak için uygundur.

Kar marjı yüksek olduğu için tercih edilen bu ticari faaliyet, doğru şekilde yönetilmediği takdirde zarar getirecektir. Bu neden ile bu işi yapmadan önce finans konusunda bilgili kişilerden tavsiye almanız gerekmektedir. Daha sonra tüm işlemleri gerçekleştirmeniz ve bilgleriniz ile ilerlemeniz gerekecektir.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir sorusuna yanıt verdik.

Leave A Reply

Your email address will not be published.