Dünyanın En Değerli Para Birimleri

0

Amerika ve Kanada gibi ülkelerde dolar kullanılırken, Avustralya kendi dolarına sahip olmakla birlikte Avrupa’nın genelinde Euro ve İngiltere’de sterlin gibi para birimleri kullanılmaktadır. Ayrıca, Asya’nın birçok ülkesinde ve Ortadoğu’da da zengin ülkelerde farklı para birimleri kullanılırken, dünyada para birimleri belirli bir değer sıralamasına sahip olmaktadır.

Dünyanın En Değerli Para Birimleri Hangileri

Hangi ülkenin para biriminin daha değerli olduğunun araştırılması, dünya genelinde kullanım, rezerv, alışverişteki geçerliliği gibi durumlar ile ölçülmektedir. Özellikle bu para birimlerinde Amerikan doları karşılığı üzerinden sıralama gerçekleştirilirken, ülkemizde de Türk Lirası cinsinden karşılığına göre sıralama yapılabilir. Amerikan doları karşılığında sıralama yapıldığında;

  • Kuveyt dinarı bir birim karşılığında 3.29 dolar
  • Bahreyn dinarı bir birim karşılığında 2.65 dolar
  • Umman riyali bir birim karşılığında 2.60 dolar
  • Ürdün dinarı bir birim karşılığında 1.41 dolar
  • İngiliz sterlini bir birim karşılığında 1.28 dolar
  • Cayman Adaları doları bir birim karşılığında 1.20 dolar
  • Euro bir birim karşılığında 1.15 dolar değer göstermektedir.

En Pahalı Para Hangisi?

İlginç bir durum olarak bu para birimleri ardından listenin 8. sırasında Amerikan doları değerli para birimleri arasında yer almaktadır. Sonrasında ise 9. sırada İsviçre frangı bir birim karşılığında 1.02 dolar ve Avustralya doları bir birim karşılığında 0.71 dolar ile listede yer almaktadır.

Türk Lirası karşılığında para değerleri incelemesi yapıldığında, dünyanın en değerli para birimi Kuveyt dinarı 17,39 Türk lirasına eşit olarak görülmektedir. Yani diğer dünya para birimleri ile dolar arasındaki karşılaştırma yapıldığında, Türkiye’de dolar alış fiyatı üzerinden o ülkenin para biriminin Türk lirasına tekabül değeri hesaplanabilmektedir.

En Pahalı Para Birimi Kuveyt Dinarı

Türkiye’de 3,29 Amerikan doları ile 18 TL dönüşüm yapılmaktadır. Yani bu kapsamda 1 Kuveyt Dinarı 3,29 Dolar olduğundan dolayı Türk Lirası karşılığında 18 kat değer göstermektedir. Biraz karışık olduğunun farkındayım aslında ama kısaca 1 Kuveyt Dinarı şuan için yaklaşık 18 tl ye tekabul etmektedir diyebiliriz. Ayrıca güncel Kuveyt Dinarı fiyatını sorgulamak için Kuveyt Dinarı Kaç TL sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Her ne kadar dünya genelinde en değerli para birimlerinden biri olarak Dolar sonrasında Euro ve sterlin görülse de aslında Asya ve Ortadoğu ülkelerinde kullanılan bazı para birimleri çok daha değerli konumda yer almayı başarmaktadır. Çünkü bu ülkeler bilhassa doğalgaz, petrol ve madencilik ile birlikte turizm ve sanayi konusunda çok hızlı gelişmeler göstermektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.