Bankalararası EFT İptali Nedir, Ne Zaman Yapılıyor?

0

‘’EFT iptal etme nasıl yapılır? ‘’ , ‘Para transferi nasıl yapılır? ‘’ , ‘’ Para transferleri nasıl iptal edilir? ‘’ gibi soruların cevaplarını bu yazımızda inceliyor olacağız. Bu sorular genel manada bütün banka kullanıcılarının yaşadığı problemler ve çözümleri ile ilgilidir.

EFT günümüz dijital dünyasında oldukça sık kullanılan bir işlemdir. Para transferini bankalar üzerinden yapmak isteyen her müşteri Elektronik Fon Transferi işlemine başvurmaktadır. Hal böyle olunca da hatalar da bu işlemin beraberinde gelmektedir.

Yanlış kişiye para gönderme gibi yapılan hataların fark edildiği anda geri alınması mümkün olmaktadır. İBAN numarasının yanlış yazımı ve ya isimin yanlış yazılması gibi durumlar sık yaşanmaktadır.

Karşı Tarafa İletilmemiş İşlem Nasıl İptal Edilir?

‘’EFT iptal etme nasıl yapılır? ‘’  sorusunun cevabı iki şekilde verilebilmektedir. Bunlardan ilki EFT’nin henüz karşıya ulaşmadığı durumlardır. EFT işleminde yapılan bir hata erken fark edildiğinde yapılabilen bir işlemdir.

Karşı tarafa ulaşmamış EFT’nin iptal edilmesi için henüz onaylanmamış olması gerekmektedir. İnternet bankacılığı kullanılıyor ise bu işlemi iptal etmek daha kolay olabilmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden para gönderme seçenekleri bulunmaktadır. Burada bekleyen para işlemleri menüsünden EFT’yi iptal etmek mümkün olabilmektedir.

Eğer mobil bankacılık kullanılmıyor ise hemen banka çağrı merkezi aranmalıdır. Telefonda bu durum anlatılabilir ve EFT iptal işlemi yapılabilmektedir. Böylece henüz ulaşmamış EFT işlemi iptal edilmiş olunur.

Karşı Tarafa İletilmiş EFT Nasıl İptal Edilir?

‘’EFT iptal etme nasıl yapılır? ‘’ sorusunun cevaplarından ilkine cevap verdik ve inceledik. Yukarıda belirtildiği üzere yerine ulaşmayan Elektronik Fon Transferi işlemini iptal etmek oldukça kolaydır. Ancak karşı tarafa ulaşmış Elektronik Fon Transferi işlemini iptal etmek onun kadar kolay olmamaktadır. Çünkü karşı taraf bu ödemeyi almış sayılmaktadır.

Yaşanan bu olumsuz durumda bankalar arasında bir takım yazışmalar olması gerekebilmektedir. Bu da son derece sabır gerektiren birkaç işlemden oluşabilmektedir. Öncelikle ilgili banka ile görüşülmeli ve yanlış giden paranın diğer muhatabına ulaşılmalıdır. Eğer karşı taraf ile anlaşılabilir ise bu ödemenin geri alınması muhtemeldir. Bazı durumlarda yanlış yapılan para yollama işleminin karşıya ulaşması halinde bir sonuca ulaşılamaya bilinir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.