En İyi Maaş Veren Bankalar Hangileri ? Bankacı Maaşları

0

En iyi maaş veren bankalar ve sundukları maaş imkânları her zaman merak edilmiştir. Bu merak nedeni ile çeşitli iş kollarında ne kadar maaş kazanılacağı, sektörün kârlı olup olmadığı ve benzeri sorular sorulur. Hatta öyle ki, insanlar gençlik çağlarında kariyer hedeflerini belirlerken, mutluluk ve benzeri hislerin yanına, maddi kaygılarını da koyarak hareket ediyorlar. En başından söyleyelim ki, bankaların personel maaşları uçuk kaçık bir kariyer planı yapacak kadar yüksek değil. Elbette hiyerarşik düzenin tepelerinde bulunmuyorsanız.

Hiyerarşik düzen, çalışılan kurumda tepe pozisyon ile dip pozisyon arasındaki yetki ve aynı zamanda gelir farkını da ortaya koyar. Örneğin, X firmasında çalışan Ahmet Bey, Genel Müdür Pozisyonunda çalışır ve 20.000 TL maaş elde ederken, aynı kurumda çaycı olarak çalışan Mehmet Bey, asgari ücret alıp 2.326 TL gelir elde edebilir. Bu durum, bankacılık sektörü için de geçerli olmakla birlikte, işe yeni alınan bir yeni mezun bankacı ile yıllardır sektörde bulunan ve hiyerarşinin birkaç basamağını tırmanan bankacı arasında, gelir farkı olacaktır.

Banka Personel Maaşları

Uzun yıllar eğitim almak, iş başvuruları, sınavlar, mülakatlar ve çok daha fazlası. Banka personeli olmak üzere yapmanız ve yerine getirmeniz gereken şartlardan sadece birkaçı bile oldukça zor öyle değil mi? Genellikle dört yıllık üniversite diploması, sınav ve mülakat adımlarını tamamlayan ve donanımlı, kültürlü, prezentabl kişilerden seçilen banka personelleri, işe ilk girişlerinde gişe personeli olmak sureti ile hizmet veriyorlar. Bazı durumlarda ise bankalar personel alımlarını ilk adım olarak Call Center merkezlerine yapıyorlar. Bu gibi durumlarda bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte, ilk edinilen maaş ya asgari ücret oluyor ya da asgari ücretin bir miktar fazlası. 2020 banka personel maaşları, 2.326 TL asgari ücret ya da 3.000 TL gibi asgari ücretten bir miktar fazla olan rakamlar ile başlıyor ve çalışılan pozisyona göre değişkenlik gösteriyor.

Banka Sektöründe Hiyerarşik Düzen

En iyi maaş veren bankalar ve banka personel maaşları konusuna geçmeden önce, bankacılık sektöründe hiyerarşik düzen ve bir bankada hangi pozisyonlar bulunur, buna göz atalım. İşe ilk başlayan ve işin en tepesindeki isimler arasındaki pozisyon farklarını gördüğümüzde, durum biraz daha kolaylaşacaktır. İşte bankada bulunan çalışma pozisyonları;

 • Gişe temsilcisi/görevlisi
 • Gişe asistanı
 • Müşteri Temsilcisi/Görevlisi
 • Müşteri Portföy Yöneticisi
 • Banka Müfettişi
 • Banka Şube Müdürü ve Şube Müdür Yardımcısı
 • Banka Genel Müdürü

Görüldüğü gibi bir gişe temsilcisi olarak başlanan yolda, başarıya giden adımları atmanız ve kararlı olmanız halinde, yükselebilecek birçok pozisyon mevcut.

En Çok Maaş Veren Bankalar

Türkiye’de bankacılık sektörü, son yıllarda tavan yapan bir sektör haline geldi. Sektör, kendi içinde büyüme hedeflerini gerçekleştirince, özel bankacılık, kamu bankaları ve katılım bankalarının yer aldığı, devasa bir banka kurum zinciri oluştu. Bugün Türkiye’de faaliyet gösteren birçok banka bulunmakla birlikte, en çok maaş veren bankalar da günden güne değişiklik gösterebiliyor.

Hal hazırda müşterisini memnun etmek adına faiz oranlarından tutun da, kredi oranlarına kadar birçok konuda farklılık gösteren bankalar, maaşlar konusunda da birbirinden farklı bir anlayış belirliyorlar. X kişi A Bankasında gişe temsilcisi pozisyonunda asgari ücretle işe başlarken, B Bankasında işe aynı pozisyonda 3.000 TL ile başlayabiliyor. Bu sebeple genel çerçevede banka maaşları şöyle seyrediyor;

 • Gişe temsilcileri – 2.326 TL/3.000 TL
 • Gişe asistanları – 2.600 TL/4.000 TL
 • Müşteri Temsilcileri – 2.500 TL/4.000 TL
 • Müşteri Portföy Yöneticileri – 3.000 TL/5.000 TL
 • Banka Müfettişleri – 4.000 TL/10.000 TL
 • Banka Şube Müdürü & Şube Müdür Yardımcıları 5.000 TL/25.000 TL
 • Banka Genel Müdürleri 20.000 TL/100.000 TL

En yüksek maaş veren bankalar sıralaması yapılırken, bankada çalışılan pozisyonların önemi büyük. Ancak genel olarak bakıldığında en yüksek maaş veren banka Ziraat Bankası olarak biliniyor. Bankacılık alanında çalışılabilecek farklı pozisyonlar bulunur, bu farklı pozisyonlarda çalışanların maaşlarına güncel bankacılık maaşları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.