Havale Nedir, Bankalar Arası Havale İşlemi Nasıl Olur?

0

Bankalar, günümüz finansal faaliyetlerini bireysel ve ticari bazda yöneten kurumlardır. Yapılan işlemlerin yerellikten sıyrılıp dünya çapında alanda sürdürülebilmesi için, bankacılık işlemlerinde kullanıcıların, söz konusu bankayı tercih etmesindeki nedenlerden biri de sağladıkları bankacılık hizmetleridir. Bu anlamda bankaların finansal destek sağladıkları bankacılık ürünlerinin yanı sıra, EFT ve bankalar arası transfer gibi farklı bankacılık hizmetleri de bulur. Yazımızda bu hizmetlerden biri olan ve hemen tüm banka müşterilerinin tercih ettiği yöntemlerden biri olan Havale nedir? Nasıl yapılır? Sorusunu yanıtlayacağız.

Bankalar Arası Transfer Nedir?

Günümüz şartların para transferi işlemi, yapacağımız işlemlerde hayati önem taşımaktadır. Uzakta olan birinin acil bir ihtiyacı söz konusu olduğunda, ya da günü gelmiş bir ödemenin alacaklıya yönlendirilmesinde para gönderme işlemi oldukça önemlidir.

Bu anlamda bankaların sağladıkları hizmetlerden biri de havale işlemi işlemidir. Havale nedir? Nasıl yapılır? Sorularından havale nedir? Sorusuna basit bir yanıt vermemiz gerekirse, aynı banka kullanıcıları arasında, para transferi işlemidir diyebiliriz.

Havale işleminde, aynı banka kullanıcıları arasında para aktarımı gerçekleştirilir ve gelişen teknolojik özelliklerin temel amacı zamandan tasarruf olduğundan havale işleminde, anında transfer durumu söz konusu olmaktadır. Bu anlamda banka kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği hizmetlerden biri olma özelliği taşır.

Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Havale işlemini yapabilmeniz için, öncelikle parayı göndereceğiniz kişinin, bankacılık bilgilerine sahip olmanız gerekir. Transfer işlemi aynı bankanın müşterileri arasında yapılacağından hesap numarasını bilmeniz yeterlidir.

Hesap numarasını bildiğiniz kullanıcıya, ATM kanalıyla, internet cep şube aracılığıyla ya da doğrudan havale işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olur. İşlemi şubeden yapacaksanız, banka personeliyle alıcının bilgilerini paylaşmanız ve tutarı kendisine belirtmeniz yeterlidir. ATM kanalıyla işlemi yapacaksanız, bu kez alıcının hesap numarasını bilmeniz gerekir. ATM ekranına kişinin hesap numarasını girerek işlemi yapabilirsiniz. Bazı bankalarda uygulama için kişinin TC numarasının da talep edilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu durumda kişinin TC kimlik numarası ve farklı kişisel bilgilerine de ulaşım gerekir. Bu işlemi yaparken kendi bilgilerinizi de bilmeniz gerektiğini belirtmekte fayda var özellikle ATM kanalıyla yapacağınız işlemde, gönderi olarak sizin de şahsi bilgilerinize ihtiyaç duyulacaktır.

Değişen teknolojik koşullar bankaların, müşterilerinin işlem yapabilmeleri için tasarlanmış farklı mobil uygulamaların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu mobil uygulamalar aracılığıyla hemen tüm bankacılık işlemlerini zamana ve mekâna bağlı kalmaksızın gerçekleştirmeniz mümkün olur. Dolayısıyla bankanız tarafından tasarlanan mobil uygulama aracılığıyla da transfer işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olur. Mobil olarak havale işlemini yaparken de yine alıcının hesap numarası ve kişisel bilgileri ile işlemi yapabilirsiniz. Belirlediğiniz tutarı söz konusu bilgilerin girişini yaptıktan sonra karşı tarafa aktarabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.