Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl ve Nereden Değiştirilir?

0

Kredi kartı ile yapılan alışverişler hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında ödenecek şekilde ekstrelendirilir. Bu iki tarih arasında 10 günlük bir süre vardır. Bu süre içerisinde ekstre borcunun tamamını ödeyen bir kişi herhangi bir faiz ödemesi yapmaz. Ancak ekstre borcundan eksik ödeme yapan kişiler, geriye kalan ekstre borcu için faiz ödemesi yaparlar. Kimi nakit sıkışıklığından ödeme yapamazken, kimi de ödeme periyodu kendisine uygun olmadığı için gecikmeye girer.

Kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirmek için söz konusu kartın bağlı bulunduğu şube ya da çağrı merkezi ile görüşmek gerekmektedir. Ayrıca bazı bankalar bu hizmeti internet bankacılığı ya da ATM aracılı ile de vermektedir. Belirlenen yeni tarih aynı ay içerisinde değil, bir sonraki ay içerisinde geçerli olmaktadır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihinin Değiştirilemeyeceği Durumlar

Kredi kartı hesap kesim tarihini değiştirmenin nasıl yapılacağı pek çok kart kullanıcısı tarafından sorulan bir sorudur. Bu işlem için birden fazla alternatif kanal bulunuyor. Genellikle kart kullanıcıları bu işlem için çağrı merkezleri ile görüşüyor. Ancak bazı durumlarda kartın hesap kesim tarihini değiştirmek mümkün olmayabiliyor. İşte Kredi kartı hesap kesim tarihinin değiştirilemeyeceği durumlar.

  • Taksitli Nakit Avans Kullanmak

Pek çok bankanın kredi kartından nakit limit kullanmak mümkün. Eğer kart kullanıcısı tek çekim nakit avans işlemi gerçekleştirdi ise kartının hesap kesim tarihini değiştirebilir. Ancak taksitli nakit avans işlemi yapıldıysa kartın hesap kesim tarihi, son nakit avans taksiti ekstreye yansıdıktan sonra değiştirebilir. Yani bekleyen nakit avans taksitleri kredi kartı hesap kesim tarihinin değiştirilmesine engel bir durumdur.

  • Sonradan Taksitlendirilen İşlemler

Kredi kartından tek çekim yapılmış bazı işlemler bankayı aramak sureti ile ya da mesaj yolu ile taksitlendirilebilir. Peşin al, taksitli öde işlemleri tıpkı nakit avans gibi faize tabi olacağından kartın hesap kesim tarihinin değiştirilmesine engel teşkil eder. Yani kartta bu işleme bağlı bekleyen taksit var ise hesap kesim tarihi değiştirilemez. Hesap kesim tarihinin değiştirilebilmesi için önce bu taksitlerin ödenmesi ya da iptal edilip toplu ödeme yapılması gerekir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.