Hisse Senedi Nasıl Alınır ? Hisse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

0

Borsa İstanbul üzerinde yatırım gerçekleştirmek için yapılması gereken ilk işlem, hisse senedi alışverişi yapılmasıdır. Hisse senedi, piyasaya açılarak halka ulaşmak isteyen ve halkın şirkete ortak olmasını isteyen işletmelerin piyasaya arz etmiş olduğu şirket paylarını ifade etmektedir. Hisse senedi satın almak veya bu senetleri satmak gayet basit bir işlem oluşturur. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde temel nokta; yükseleceğini düşündüğünüz şirketlerin hisselerini satın almayı ve düşeceğini düşündüğünüz şirketlerin hisse senetlerini ise satmayı düşünerek işlem yapmanızdır.

Borsa bu temel üzerinde kurulmuş bir yatırım piyasası oluştururken, hisse senedi alan her kişi şirkete ortak olur ve zamanı geldiğinde ise senetlerini satarak ortaklıktan ayrılmış olur. Genellikle şirketler işlerini büyütmek, yeni projeleri için nakit oluşturma, sermaye ihtiyaçlarını karşılamak gibi ihtiyaçlar nedeniyle hisselerini satışa çıkarırlar. Bu avantajı elde etmek için şirketler hisselerini Borsa İstanbul üzerinde piyasa değerine veya ne kadar hisse arz edeceğine göre hisse değerlerini belirler.

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hisse senedi almadan önce ilk aşamada mutlaka bu yatırıma hazır olup olmadığınızı belirlemeniz gerekir. Çünkü borsa yatırımlarında her zaman kaybetme riski ile karşılaşabilir ve büyük zarar yaşayabilirsiniz.

[ilgili_yazi id=”170″]

Hisse senedi alışverişleri banka veya aracı kurumlar üzerinden gerçekleştirilir. Bu nedenle yatırım için fiyat farkında genel bir bilgi sahibi olmalı ve fiyat değişimlerinin neden kaynaklandığını öğrenmelisiniz. Doğru noktaları seçerek en iyi aracı kurum ile çalışmalısınız. En iyi aracı kurumu belirleme de en önemli faktör genellikle en uygun komisyon oranı sunan firmayı bulmaktır. Genel olarak bankalar aracı kurumlara oranla daha yüksek komisyon kesmektedirler. Bu nedenle yatırımcılar daha düşük hisse senedi komisyon oranları sunan aracı kurumları tercih etmektedirler.

Piyasada işlem gören şirketleri ve bu şirketlerin bağlı olduğu sektörleri iyi bir şekilde bilmeli ve hangi sektörün kar getirip getirmeyeceğini iyi bir şekilde kavramınız gerekir. Aynı sektör üzerinde bulunan şirketleri karşılaştırarak, hangisinin kazanacağını ve ileriyi göstereceğini seçebilmelisiniz. Bu noktada temel ve teknik analizler dışında sektör analizlerine önem vermeli ve herkesin çok sık şekilde önerdiği senetlerden uzak durmalısınız. Şirket mali analizlerini Kamuyu Aydınlatma Platformu(KAP) üzerinden takip edebilirsiniz.

Piyasanın mantığını çözümleyerek, risk faktörlerini ve kazanç faktörlerini gözlemleyebilirsiniz. Aracı kurumlar tarafından sağlanan eğitimleri takip ederek, sektörler arasında değişen özellikleri görebilir ve alım satım işlemleri için sektörlerin sunduğu avantaj veya dezavantajları görebilirsiniz.

Borsada işlem gören hisse senetlerinin hangi noktalardan etkileneceğini ve hangi noktalarda değer kaybedeceğini iyi bir şekilde belirleyerek doğru zamanda yatırım yapmaya dikkat etmeniz gerekir. Hisse senedi yatırımları için en önemli noktalardan biri olan doğru strateji belirleme mantığına kavuşarak çok daha karlı yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz.

[ilgili_yazi id=”182″]

Hisse Senedi Seçimi Neden Önemli?

Hisse senedi seçimlerini doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz, en önemli noktaların başında gelmektedir. Çünkü doğru hisse senetlerini seçtiğinizde, ileriye dönük karlı yatırımlar sağlayabilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz şirketler ilerleyen dönemlerde arttırım yöntemi gerçekleştirdiğinde ise nominal değerler üzerinden hisse senetlerini yükseltebilir ve şirketlerde daha yüksek pay sahibi olabilirsiniz. Hatta kardan pay elde etme gibi haklara da sahip olabilirsiniz. Tabi bunun için kar payı dağıtan bir şirkette yatırımınız olması gereklidir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.