İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alınabilir mi?

0

İhtiyaç kredisi çektiğimizde önemli kalemlerden birisi de dosya masrafıdır. Dosya masrafının hiç de göz ardı edilemeyecek kadar bir meblağ olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu kapsamda son zamanlarda ihtiyaç kredisi dosya masrafı geri alınabilir mi? Sorusu da sıklıkla sorulan sorular olarak karşımıza çıkıyor. Elbette ki kredi dosya masrafı iadesi için yapılması gerekenler de bulunuyor. Şayet dosya masrafının geri ödenmesine dair gerekli önlemleri alacak olursanız; rahatlıklı dosya masrafınızı da geri alabilirsiniz. İşte bu konuya dair tüm merak edilenler!

İhtiyaç kredisi dosya masrafı söz konusu olduğunda karşımıza yüklü meblağlar çıkıyor. Bu durumda ihtiyaç kredisi dosya masrafını geri almak kazanımlı bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Elbette ki ihtiyaç kredisi dosya masrafı iadesi için mutlaka dosya masrafını ödediğinize dair bir belgenizin bulunması gerekiyor. Diğer türlü dosya masrafı ödediğinize dair iddianızı belgelendiremediğiniz için dosya masrafının iadesini de yapamıyorsunuz.

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Geri Alınabilir mi?

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Günümüz koşullarında ihtiyaç kredisi dosya masrafının iadesini alabilmeniz için bir takım belgeleri hazır etmeniz gerekiyor. İşte ihtiyaç kredisi dosya masrafı nasıl geri alınır? Sorusuna verilebilecek yanıtlar kapsamındaki gerekli olan evraklar!

  • Öncelikli olarak dosya masrafı ödediğinizi gösterir belge
  • Söz konusu belgenin mutlaka dekont şeklinde olması şarttır

Dosya Masrafının İadesi İçin Yapılması Gerekenler

Şayet ihtiyaç kredisi dosya masrafı iadesi konusunda bir adım atmak istiyorsanız mutlaka ilk önce ne kadar dosya masrafı ödediğinizi net olarak belirtmelisiniz. Şayet dosya masrafınız 3 bin Türk Lirasının altındaysa; Tüketici Hakem Heyeti aracılığıyla dosya masrafı iadesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer dosya masrafınız 3 bin Türk Lirasının üzerindeyse Tüketici Mahkemelerine başvurmalısınız. Tüketici Mahkemelerinde dosya masrafı iadesi talep ederek; bu yolda ilk adımı atmalısınız. Burada dikkat edilecek en önemli husus; Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptığınızda herhangi bir ödeme yapmayacağınızı bilmenizdir. Tüketici Mahkemesinde ise bir ücret olacaktır, ancak kazanmanız halinde bu ücreti karşı taraf ödeyecektir.

Banka Dosya Masrafını İade Etmezse Ne Yapabiliriz?

Elbette ki bankalar dosya masrafını iade etmek konusunda pek de istekli olmayacaktır. Şayet ilgili banka ödemeye yanaşmazsa alacağınızı icra yoluyla rahatlıkla talep edebilirsiniz. Böylece ihtiyaç kredisi dosya masrafı geri alınabilir mi? Sorusuna evet olarak yanıt verebiliriz. Üstelik ödemenizi yasal faiziyle birlikte alabilmeniz de mümkün olmaktadır. Bunun için yapmanız gerekenleri net bir ifadeyle sizlere iletmiş olduk.

Leave A Reply

Your email address will not be published.