Japon Yeni Neden Değersiz, Japonya Para Birimi ‘YEN’

1

Doğu Asya’da bir ada ülkesi olan Japonya, Büyük Okyanus’ta bulunan Japon denizinden Çin, Kore ve Rusya’ya kadar uzanan bir toprak parçasıdır. Ülkenin başkenti Tokyo olmak ile birlikte ülkede konuşulan diller arasında Japonca dışında Doğu Japonca, Batı Japonca, Ryukyu ve Aynu itak gibi diller bulunmaktadır.

Japonya Para Birimi

Dünya genelinde özellikle teknoloji ile birlikte tanınmakta olan Japonya, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak 127 milyon nüfusu ile çok kalabalık bir ülkedir. Ancak bu duruma rağmen yine de Japonya’da kişi başına düşen gelir son derece yüksek bir standart göstermektedir. Çünkü Japonya’da kişi başına düşen gelir, yaklaşık 40 bin dolar olarak görülmektedir.

[ilgili_yazi id=”65″]

Ülkede para birimi olarak Japon yeni kullanılmasına rağmen nispeten çok daha değersiz bir para birimi şeklinde de görülmektedir. Japonya’da ekonomik yapı yaklaşık 4 trilyon dolarlık bir servet ile çok yüksek bir rakam göstermektedir. Japonya, dünyanın 3. büyük milli ekonomisi olmakla birlikte 2. Dünya Savaşı’nda uğramış olduğu büyük yenilgi sonrasında çok hızlı bir şekilde yeniden kalkınmıştır. Bu nedenle Japonya’da uygulanan ekonomik plan, Japon Mucizesi olarak değerlendirilmiş, birçok gelişmekte olan ülke tarafından da örnek alınmıştır.

Japonya Ekonomisi

1990’lı yılların ilk dönemlerinde Japon ekonomisi çok durgun bir hale gelmiş, büyüme azalmış ve işsizlik çok yüksek rakamlara ulaşmıştır. Ancak 2000’li yıllara gelindiğinde, özellikle 2002 yılında çok yüksek bir dış ticaret hacmi gerçekleştirilmesi ile birlikte Japonya ticaret alanında tekrar yükseliş göstermiştir.

Japonya’da teknoloji konusunda ve sanayi konusunda yapılan büyük yatırımlar sayesinde nüfus çok yüksek iş oranlarına sahip olmuştur. Yapılan üretimler ile birlikte dünyada ticaret oranlarında Japonya çok önemli bir konuma gelmiştir. Bu nedenle Japonya’da en önemli gelir kaynaklarından birini ticaret, teknolojik ve bilimsel eğitim gibi noktalar oluşturmaktadır.

[ilgili_yazi id=”71″]

Japon Yeni dünyada oluşan belirsizliklerde ve olumsuz durumlarda genellikle güvenli liman talebi görmektedir. Güvenli liman talebi ile yükselişe geçen Japon Yeni genellikle Boj’un sözlü müdahaleleri ile son dönemde düşürülmeye çalışılıyor. Abd doları karşısında yükselen Yen, usd/jpy paritesinde 105 seviyesine kadar geçtiğimiz günlerde düşüşe neden olmuştu. Ancak Boj’un söylemleri JPY’nin değer kaybetmesini sağlayarak Usd/Jpy paritesinin 110 seviyesi üzerine yükselmesini sağladı.

Japonya’da Japon Yeni Mi Kullanılıyor?

Japonya’da resmi para birimi açısından düşünüldüğünde, çok uzun yıllardan bu yana Japon yeni kullanılmaktadır. 1800’lü yılların ikinci yarısından itibaren banknot şeklinde Japon yeni basılmaya başlanmış ve günümüze kadar kullanımı sürdürülmüştür. Günümüzde de dünya genelinde Japon yeni rezerv para birimleri arasında ağırlığını arttırmaya devam ederken, İngilizce dilinde Japanese yen olarak bilinmektedir.

Japon yeninin uluslararası kodu JPY harfleri ile kullanılırken, uluslararası kod numarası ise 392 olarak belirlenmiştir. Japon yeni iki alt birim sayesinde kullanılmaktadır. Bunlardan biri rin diğeri ise sen olarak belirlenmiştir. Bu koşulda 100 adet sen ile 1 adet Japon yeni elde edilmektedir. 1000 adet rin ile 1 adet Japon yeni elde edilmektedir. Japon yeni için sunulan madeni paralar 1, 5, 10, 50, 100 ve 500 şekilde belirlenmiştir. Ülkede basılan banknot paralar ise 1, 5, 10, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000 ve 10000 Japon yeni olarak belirlenmiştir.

Japon Yeni Neden Ucuz ?

Japonya dünyanın en büyük ve gelişmiş ülkelerinden biri olarak ekonomisi de çok gelişmiş bir konumda bulunmasına rağmen Japon yeni değersiz bir para birimi olarak görülebilmektedir. Japon yeninin değersiz olması aslında çok karmaşık bir dengeden ötürü gelmektedir. Bu durum genellikle Japon hükümetinin politikası gereği ortaya çıkmaktadır.

Japon hükümeti uluslararası ticaret içerisinde Amerika, İngiltere ve Avrupa gibi rakiplerinin arasından sıyrılabilmek amacıyla Japon yeni seviyesini çok düşük noktada tutmaktadır. Ülkenin para birimi çok düşük seviyede olduğu için Japon ihracatı daha çok desteklenmekte ve Japonya’da ithalatı ise baskılamaktadır. Yani bu sonuç ile birlikte Japonya da cari denge ve cari açık noktasında çok uzun yıllardır sıkıntılar yaşanmaktadır.

[ilgili_yazi id=”62″]

Enflasyon üretiminde zorlanan Japon Ekonomisi son dönemde bazı zorluklar yaşamaktadır. Yaşlı nüfusun artması harcamalarda düşüşe neden olurken Japonya’da enflasyon oranlarını yükseltebilmek ve yüzde 2 seviyesine çıkarabilmek adına Japonya Merkez Bankası BOJ adımlar atmaktadır. Enflasyon oranlarını yükseltebilmek adına düşük Yen politikası izleyen BOJ başkanı Abe’de zaman zaman bu yönde açıklamaları ile Japon Yeni fiyatlarını baskılamaktadır. Yani Japonya kendi isteği ile Japon Yeni’ni düşük seviyede tutmaktadır.

Japon Yeni Ne Kadar ?

Japon Yeni oldukça ucuz bir para birimidir. Ancak Japon Yeni’nin ucuz olması bahsettiğimiz üzere Japonya Hükümeti ve Japonya Merkez Bankası’nın ortaklaşa yürüttüğü bir ekonomi politikasının sonucu. Ticarette avantaj sağlamak ve enflasyon oranlarını yükseltebilmek adına düşük Yen politikası izleyen Japonya bu amacını gerçekleştirmiş durumda. Şuan için 1 Japon Yeni 0,0480 lira ediyor. Japon Yeni ne kadar, Japon Yeni kaç tl eder sorularının güncel cevapları için Japon Yeni Kaç Lira başlıklı Yen – TL çeviricisinin bulunduğu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

1 Comment
  1. Nergis says

    Japon yeni dolara denk. sadece 2 sifir atilmamis halde.

Leave A Reply

Your email address will not be published.