Kadınlara Teşvik Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

0

Türkiye’de maalesef kadınların iş gücüne katılım oranı, diğer gelişmiş ülkelere oranla daha düşüktür. Fakat bu oranın her geçen gün daha da arttığını söyleyebiliriz. Bu oranı olabilecek en iyi seviyeye çıkarmak için finans kuruluşları çeşitli çabalar göstermektedir. Gösterilen en büyük çaba, kendi işini kurmak ve üretim yapmak isteyen kadınlara özel, çok uygun koşullar altında kredi sağlamaktadır. Uygun faiz oranları ve geri ödeme koşullarına sahip olan kadınlara teşvik kredisi sayesinde kadınlar, kendi fikrini hayata geçirmek ve iş gücüne katkı sağlamak için gerekli olan maddi desteği almış oluyorlar.

Kadınlara Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Kadınların iş gücüne katılımını sağlamak için kredi ve maddi destek sağlayan pek çok kuruluş bulunmaktadır. O kuruluşlardan biri de KOSGEB’dir. Devlete bağlı bir girişimci destek kurumu olan KOSGEB, kendi işini kurmak ve geliştirmek isteyen kadınlara gerek faizsiz gerekse de hibesiz maddi destekler sağlamaktadır. KOSGEB yeni girişimci desteği adı altında sunulan destek programı sayesinde 50 bin liraya kadar maddi destek alabilir ve işinizi kurma yolunda önemli bir eşiği atlayabilirsiniz.Öte yandan, bir diğer önemli devlet kurumu olan kaymakamlıklar da kadınların iş hayatına katılımı için onlara güçlü bir maddi destek sağlamaktadır. Öyle ki, kaymakamlıklar tarafından iş yeri açmak isteyen kadınlara 15 bin lira kredi desteği sağlanmaktadır.

Kadınlara iş yaşamında destek olan bir diğer kurum da bankalardır. Bankalar tarafından kadınlara, çok düşük faiz oranlarıyla krediler verilebilmektedir. Kadınlara teşvik kredisi adı altında verilen bu kredilerin en önemli özelliği, normal kredilerden çok daha düşük faiz oranı ile sunulması ve geri ödeme koşulları çok daha esnek ve rahat olmasıdır. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve İş Bankası gibi bankalar, kadınlara teşvik kredisi vermektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.