Kafe İşletmeciliği Mantıklı Mı, Cafe Açmayı Düşünenlere Tavsiyeler

0

Son yıllarda ülkemizde en çok yapılan işlerden biri olan kafe işletmeciliği, oldukça zordur. Dışarıdan bakıldığında çok kolay gibi görünür fakat işin içerisinde birçok detay ve zorluk bulunmaktadır. Özellikle genç girişimciler, kafe işletmeciliği konusunda ısrarcı olmakta ve kafe açmaktadır. Açılan kafeler, genellikle nargile kafe olarak hizmet verdiği gibi birçok farklı ürünü de barındırmaktadır. Durum böyle olunca birçok yen girişimci, kafe işletmeciliği mantıklı mı ve cafe açmayı düşünenlere tavsiyeler gibi araştırmalar yapmaktadırlar.

Kafe İşletmeciliği Mantıklı Mı ?

Evet, mantıklı. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken birçok faktör var. Faktörlere dikkat edilmediği takdirde mantıklı olan kafe işletmeciliği, mantıksız gelmeye başlayacaktır. Yatırım yapıyor ve kazanç bekliyorsunuz, bu yüzden tüm faktörleri değerlendirmeniz gerekmektedir. Öncelikle kafenin konumu, kafenin açılacağı bölgenin sosyo ekonomik durumu, yaş ve cinsiyet ayrımı ve kafeye ulaşım imkanları, dikkat edilmesi gereken temel faktörlerdir. Bunlardan sonra kafenin tasarımı, çalışanları, yönetimi ve olanakları, dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Tüm bu bahsettiğimiz konulara dikkat ettiğiniz takdirde kazanç kaçınılmaz olacaktır.

cafe-açacaklara-tavsiyeler
cafe-açacaklara-tavsiyeler

Cafe Açmayı Düşünenlere Tavsiyeler

– Rakip analizi yapın.
– Kemik müşteri kitlenizi oluşturduktan sonra fiyatlara zam yapmayın.
– Çalışma arkadaşlarınızı birçok elemeden geçirerek seçin. Bu noktada kibar ve güler yüzlü çalışanların olması, daha çok müşterinin gelmesini ve gelen müşterinin devamlı olmasını sağlayacaktır.
– Kitap okunacak köşe tasarlayın ve kitaplık ekleyin.
– İşinde iyi bir aşçı ile çalışın. Lezzet ve sunum, müşteriyi devamlı hale getirmek için en önemli konulardan biridir.
– Çok fazla ortak almayın, en fazla 2 ortak işletin.
– Özel gün etkinlikleri için bir ortam dizayn edin ve ihtiyaç duyulabilecek tüm malzemeleri ekleyin.
– Fotoğraf çekilebilecek ve kafenizi ön plana çıkaracak bir köşe tasarlayın.
– Oyun alanı eklemeyi düşünüyorsanız, diğer kişileri rahatsız etmeyecek şekilde farklı bir köşede bu alanı kurun.
– Tente yapılabilecek ve yazları hava alacak bir mekan seçin.
– Kafeniz kar etmeye başladıktan sonra daha çok müşteri çekmek için farklı girişimlerde bulunun. Örneğin; falcı ekleyin, belirli gün ve saatlerde fal baktırın. Bazen ücretsiz hizmet sunun.
– Nargile satışı düşünüyorsanız, kesinlikle masraftan kaçınmayın ve nargile sektöründe çalışmış kişiler ile iş yapın.
– Ekleyeceğiniz televizyonlar, mutlaka büyük ve kaliteli olsun. Özellikle maç günleri, bu sayede birçok müşteri kazanabilirsiniz.
– Menüyü birbiriyle uyumlu olabilecek yiyecekler ve içecekler ile hazırlayın. Bu sayede yemek yedikten sonra tatlı siparişi alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.
– Son yıllarda karşımıza kafe konseptlerinden farklı bir konsept edinin ve abartmayın.

Hisse Senedi Almak Uzun Vadede Para Kazandırır Mı sorusunun cevabı burada!

Leave A Reply

Your email address will not be published.