Bankalardan Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

0

Herkesin hayatında zaman zaman acil nakit ihtiyacı olabilir. Bu nakit ihtiyaçlarını karşılamak için günümüzde en çok başvuru alan yerler bankalardır. Normal olarak bankalarda her önüne gelene kolay kolay kredi vermiyor. Bazı şartların karşılanması durumunda bankalardan kredi çekmeniz mümkün hale geliyor. Kredi almak gelecek zaman içerisinde finansal olarak bazı sorumluluklar almak anlamına geliyor. Çünkü ihtiyaç kredisinden tutun konut kredisine kadar her kredi türünde ödemelerinizi düzensiz bir şekilde yapmanız hiç hoş olmayan durumlar ile karşılaşmanıza sebep olacaktır. Bu yazımızdan kredi başvurusu yapmak için gerekli şartlar hakkında tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bankalardan Kredi Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Acil nakit ihtiyacınızı karşılayacak olan birçok banka talep ettiğiniz kredi miktarını size vermeden önce 5 tane şart koşmaktadır. Bu şartları doğru bir şekilde yerine getirmeniz durumunda kredi başvurunuzun onaylanıp onaylanmayacağına karar verirler. Bu şartların neler olduğuna maddeler halinde göz atalım.

  1. Kredi çekmek için ilk olarak en önemli ve olmazsa olmaz şart 18 yaşını doldurmuş olmaktır.
  2. Sabit gelir sahibi bir birey olmanız gerekmektedir. (Bazı bankalar bu şartı göz ardı edebilir.)
  3. Kredi talebinde bulunan kişinin sigortalı olduğu sürenin uzunluğu
  4. Bankalar ile içli dışlı bir insansanız kredi notunuzun iyi olması gerekmektedir.
  5. Piyasalara ve bankalara olan borcunuzun düşük olması.

Yukarıda maddeler halinde belirtilen 5 şarttan birkaçını yerine getirmeniz durumunda bankanın insiyatifine dayalı olarak kredi başvurunuz onaylanır. Buna istinaden kredi almanızın kesin bir hükmü bulunmamaktadır. Yukarıda belirtilmekte olan 5 tane şartı daha detaylı anlatmak için altbaşlıklar halinde inceleyelim.

Erişkinlik ve Kendi Kendine Karar Verme Yaşı

Yasalar ile belirlenmiş olan kredi çekme yaşı  18’dir. Bu yaşta veya daha büyük olan kişiler rahat bir şekilde kredi başvurusu yapabilirler. Eğer bankalar tarafından yapılan başvuru onaylanırsa krediyi kullanma hakları bulunuyor. Eğer yaşınız 18 veya daha küçükse kredi kullanmanız değil kredi başvurusu yapmanız bile mümkün değildir.

Kredi Almak için Sabit Gelir Sahibi Olmak

Bankalardan kolay bir şekilde kredi almanız için önemli olan bir diğer nokta ise sabit gelir sahibi olmanızdır. Bankaların sizin hakkınızda yapacağı bir araştırma sonucunda sabit geliri olmayan bir birey olduğunuz kanısına varılırsa bankalar size güvenmeyerek kredi vermeyeceklerdir. Eğer aylık geliriniz çekmek istediğiniz kredi miktarı ile orantısız ise kredi kullanma imkanınız kesinlikle bulunmuyor.

Sigortalı Olunan Sürenin Uzunluğu

Bazı bankalar bunu göz ardı ediyor olsa da genelde bu kurala dikkat edilmektedir. Kredi başvurusu yapacağınız birçok banka kredi başvurunuzun değerlendirme sürecinde sigortalı olarak çalışma sürenize dikkat edecektir. Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir sorusunun cevabını merak ediyorsanız kredi kullanmak için en az 3 ya da 6 ay sigortalı olarak çalışıyor olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Kredi Notunun İyi Olması

Bankaların güven ölçüsü olarak kredi notunun kişiye göre iyi olması bankalardan kredi kullanmak konusunda en önemli kriterlerden biri olabiliyor. Daha önce bankalardan kullanmış olduğunuz kredi kartlarının veya kredilerin düzenli ödenmesi durumunda kredi notunuz yüksek olacak ve bankalar size daha fazla güvenecektir. Kredi almak için kredi notu kaç olmalıdır sorusunun cevabını merak ediyorsanız Türkiye ortalamasına göre 1300 civarlarında olması gerekmektedir.

Düşük Miktarda Borçlu Olunması

Kredi başvurusunu yaptığınız süreç içerisinde piyasalara veya kişilere çok az miktarda belgelenebilir borcunuz olması gerekmektedir. Aksi taktirde bankalar size kredi vermeyecek ve nakit ihtiyacınız kolay kolay karşılanmayacaktır. Borçlarınıza karşılık yüksek gelir miktarınız olduğu durumlarda kolay bir şekilde kredi kullanma imkanınız bulunuyor.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.