Kredi Çekerken Sigortalı Olma Süresi Önemli midir?

0

Kredi çekme aşamasında insanların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri sabit aylık gelir ve sigortalı olma süresidir. Bu iki durum bankalar tarafından büyük ölçüde kredi verme konusunda kilit nokta olarak belirlenir. Bunun nedeni sigortalı olarak çalıştığınız süre boyunca elde etmiş olduğunuz gelirler alacağınız krediyi geri ödeme yolunda en önemli göstergelerden biridir. Bu sebepten kaynaklı olarak bankalar kredi başvurusu yaptığınızda kaç ay sigortalı çalıştığınız gibi birçok bilgiyi sizden talep edebilirler. Bu sürecin en önemli kaynakçası sigortalı olarak çalışma sürecinizin sizin çalışmaya yatkın biri olduğunuzun veya olmadığınızın göstergesi niteliğindedir.

Kredi Çekmek için Kaç Ay Sigortalı Olmalıyım?

Bankalar size kredi verdiğinde bu kredinin geri ödenmesi konusunda herhangi bir şüpheye düşmemek isterler. Bu sebepten dolayı sigortalı olarak çalışma süresi sizin iş yerinizdeki istikrarınızı yansıttığı için sizden sigortalı olarak çalıştığınız süre ile ilgili bilgileri talep ederler. Bu doğrultuda eğer istikrarlı bir çalışma düzeniniz var ise kredi başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi kaçınılmaz bir hal alır. Uzun yıllar sigortalı olarak bir yerde çalışıyor olmak size birçok fayda sağlayacaktır. Sorunsuz bir şekilde kredi çekmek için sigortalı olarak çalışma sürenizin minimum 3 yıl olması gerekiyor.

Eğer 3 yıldan kısa bir sigortalılık süreciniz var ise yine de kredi onayı alabilirsiniz. Fakat bu durum uzun sigortalılık sürecine göre biraz daha zor işlemektedir. Ancak bu süre içerisinde düşük miktarlı kredileri almanız kolay olabilir. Eğer kısa süre önce sigortalı olarak bir işe başladıysanız kredi sürecinizde acele etmeyerek bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz.

Kredi Çekerken Uzun Sigortalılık Süresi mi yoksa Yüksek Gelir mi Önemlidir?

Bankalar her ne kadar borçları ödeme gücünüz ile ilgileniyor olsa da çektiğiniz krediyi düzenli bir şekilde ödemeniz için sürekli olarak bir iş ile meşgul olmanızı isteyebilirler. İstikrarlı bir çalışma süreci bankalar için çok daha önemlidir. Tabi ki bilmeniz gereken en önemli şey kredi çekmek için gerekli tüm şartları yerine getirmeniz gerektiğidir. Bu şartların arasında sadece sigortalı olmanız değil ödeme gücünüzünde olması gerektiği söyleniyor.

Düzenli olarak çalıştığınız yerde aldığınız ücret krediyi ödemeniz için bankalara verilebilecek en önemli bilgiyi zaten sağlıyor. Bu durumda sigortalılık süresi sabit geliri yansıttığı için otomatikman sigortalılık süreci daha önemli bir yerde bulunuyor.

Kısa Süreli Sigortalılar Kredi Çekebilir mi?

Herkesin aklında bulunan sorulardan biri olarak kısa süreli bir sigortalılık sürecim var istediğim miktarda krediyi çekebilirmiyim diye düşünüyor olabilirsiniz. Eğer aylık sabit bir geliriniz bulunuyorsa istediğiniz miktarda değilde cüzi bir miktarda kredi çekme imkanınız bulunuyor. Aynı zamanda kredi şartları arasında bulunan borç – gelir oranınızın iyi durumda olması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Borç gelir oranınız aldığınız maaşın ne kadarının borçlara gittiğini gösterdiği için bankalar tarafından kredi ödemelerini belirlemek amacıyla çok önemli bir kıstas haline gelmektedir.

Bu konuyu kısa bir paragraf ile özetlemek gerekirse, kredi çekerken sigortalılık süreci fazlasıyla önemlidir. Bankalar bu sürenin uzun olmasını talep etmektedir. Ancak sigortalılık kadar önemli olan bir detay daha vardır ki o da sabit gelirdir. Kredi başvurularınızda belirleyici olan iki unsur sabit gelir ve sigortalılık süreci olacaktır.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.