Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar, Ne Zaman Gönderilir?

0

Kredi kartı kullanımı her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor. Üstelik kart kullanımı anlamında ülkemiz ilk sıralarda yer alıyor. Genellikle bankalara kart başvurusunda bulunan kişiler, bu kartların kendilerine kaç günde ulaşacağını merak ediyor. Elbette kartın ulaşma süresi, kişinin kart teslim adresi ile değişkenlik gösterebiliyor. Genellikle bankaların kart basım merkezlerinin İstanbul’da olduğunu düşünürsek, İzmit’teki bir kişi ile Iğdır’daki bir kişinin kartı aynı tarihlerde teslim edilemeyebilir.

Kredi kartı teslim süresi aslında kartın onay sürecine de bağlıdır. Yani kredi kartına başvuru yapıldıktan sonra, bu başvuru bankaların ilgili mercileri tarafından değerlendirilir. Risk skalası yüksek olan bir kişinin kart onay süreci birkaç haftayı alırken, risksiz bir kişinin kartı aynı gün için de onay da alabilir. Dolayısıyla hemen onay almış olan kişinin kartı basıma da erken gider ve kendisine erken ulaşır.

Kartın Teslim Sürecini Etkileyen Etkenler

Kredi kartı teslim sürecini etkileyen en önemli etken, onay sürecidir. Eğer onay alınmış ve basımı gerçekleştirilmiş bir kartın teslim sürecini etkileyen birden fazla etken bulunmaktadır. Bunlar;

  • Adresin açık ve anlaşılır olmaması,
  • Kişinin belirttiği adreste bulunmaması,
  • Kişinin belirttiği adreste kartı almaya yetkili birinin bulunmaması,
  • Kart tesliminin yapılacağı yerin, terör bölgesinde yer alması,
  • Teslimat adresinin bulunduğu noktada olumsuz hava koşullarının yaşanması,

Bu tip durumlar kart teslimatını geciktiren etkenlerdir. Özellikle de adres yetersizliği sebebi ile kartlar uzunca bir süre kuryede beklemekte ve kişiye ulaşılamaması durumunda bankaya iade edilmektedir.

Kredi Kartı En Çabuk Nasıl Ulaşır?

Genellikle basılmış bir kart kuryeye verildiğinde, kart sahibine banka tarafından bilgilendirme mesajı yönlendirilmektedir. Kişi bu mesajın ardından, kartının kendisine daha hızlı ulaşması için aksiyon alabilir. Bunlardan ilki adresin açık, net ve doğru şekilde iletilmesidir.

Kredi kartının teslim süresi için endişesi olanlar kartlarını, kendilerine en yakın şubeye isteyebilirler. Çünkü kartlar ilgili bankaların şubelerine iç kurye ile geleceğinden daha hızlı bir süreç söz konusu olacaktır. Ancak yine kişinin bu süre zarfı boyunca iletişim numarasını açık bulundurması önemlidir. Eğer telefonunuzdan sizlere ulaşamazlarsa bu durum yine teslim sürecini geciktirecektir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.