Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirmek Nasıl Yapılır?

0

Kredi kartı, özellikle taksitli alışverişlerde oldukça büyük avantajlar sunuyor. Bunun yanı sıra acil nakit ihtiyaçlarında da büyük bir kurtarıcı görevi görüyor. Ancak tabi kredi kartından yapılan her işlemin ödemesi hesap kesim tarihi süreçlerinde ekstre şeklinde kullanıcının önüne çıkmakta. Genellikle ekstre kesim tarihi, eğer kart kullanıcısının bir alternatif tarihi yok ise banka tarafından tanımlanıyor. Tabi bunu bilmeyen ya da daha sonra ödeme periyodunu değiştirmek isteyen banka müşterileri Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme nasıl yapılır şeklinde bir soruyla gündeme geliyor.

Kredi kartı hesap kesim tarihi, kişinin yaptığı alışveriş ve nakit bedellerini ödeyeceği periyodun başlangıcıdır. Yani kredi kartının ekstresi her ayın 10’unda kesiliyor ise kişi ödemelerine 10’u itibari ile başlayabilir. Bu süre son ödeme tarihi ile son bulur. Genellikle ekstre kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında 10 gün bulunmaktadır. Kişi faiz ödememek ve gecikmeye girmemek için bu 10 gün içerisinde kartına belirtilen tutarlarda ödeme yapmak durumundadır. Ancak bazı kart kullanıcıları bu periyodu gelirlerine ya da maaş aldıkları günlere göre şekillendirmek isteyebilirler.

Hesap Kesim Tarihi Nereden Değiştirilir?

Aslında kredi kartı ekstre kesim tarihini değiştirme nasıl yapılır sorusuna verilebilecek birkaç yanıt bulunuyor. bunlardan ilki ve en zahmetsiz olanı çağrı merkezidir. Kredi kartının bankası aranarak birkaç dakika içinde ekstre kesim tarihi değiştirilebilir. Hatta bu işlem müşteri temsilcisine bağlanmadan, direkt olarak sesli yanıt sisteminden dahi gerçekleştirilebilir. Ayrıca bazı bankaların ATM ve internet bankacılığından da hesap kesim tarihini değiştirmek mümkündür.

Daha gelenekçi kart kullanıcıları, kartlarının ekstre kesim tarihlerini ilgili banka şubelerinden de değiştirebilmektedir. Sözlü ya da yazılı talimat ile bunu çoğu zaman aynı gün içinde gerçekleştirmek mümkündür. Ancak bazı bankalar, eğer kartta devam eden nakit avans taksitleri var ise ekstre kesim tarihini değiştirmemektedir. Bu işlem için öncelikle bekleyen nakit avansın taksitleri iptal edilir ve ilk ekstre ile toplu ödeme yapılır. Ancak belirtildiği gibi bu durum yalnızca bazı bankaların uygulaması olup, her banka için bu durum geçerlilik kazanmamaktadır.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.