PayPal Nedir, Neden Türkiye’de Kapalı?

0

Dünya genelinde kullanılan çok sayıda ödeme sistemi ve aracı bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde insanlar, başta para transferi olmak üzere ekonomik ve finansal olarak istediği her işlemi gerçekleştirebilmektedir. Dünyada en çok kullanılan ödeme sistemlerinden biri PayPal’dır. Tüm dünyada milyonlarca insan tarafından sık şekilde kullanılan PayPal, bir süre öncesine kadar Türkiye’de de hizmet veriyordu fakat daha sonra Türkiye’den çekilme kararı aldı. Bu gelişmeyle beraber PayPal neden kapalı sorusu da çok sık şekilde sorulmaya başladı. Gelin ilk önce PayPal’ın ne olduğuna ve neden ülkemizden ayrıldığına detaylı şekilde bakalım.

Yazı İçinde Bulabilecekleriniz

PayPal Nedir?

İnternetin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte internet üzerinden yapılan finansal işlem sayısı da çok ciddi derecede artış göstermiştir. Globalleşen dünyayla birlikte insanlar sadece çevresindekilere değil dünyanın öteki ucundaki bir kişiye veya kuruluşa da para gönderme ihtiyacı hissetmektedir. İşte tam da bu noktada PayPal, çok güçlü bir çözüm olmaktadır. PayPal sayesinde dünyanın öbür ucundaki bir kişiye veya kuruluşa çok hızlı şekilde, düşük komisyonlarla para gönderimi yapabilirsiniz. Aynı zamanda online ödemelerinizde de PayPal’ı kullanma olanağına sahipsiniz.

Türkiye’de PayPal Neden Kapalı?

Global bir ödeme sistemi olan PayPal, dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir süre öncesine kadar aktif şekilde kullanılmaktaydı. Fakat bir süre önce yaşanan gelişmeler sonucunda PayPal, Türkiye pazarından çıkma kararı aldı. PayPal neden kapalı diye soracak olursanız: Bilindiği üzere PayPal, kullanıcılarının birtakım bilgilerini kendi sunucularında bulundurmakta ve korumaktadır. Bu sunucuların tamamı yurtdışındadır. Türkiye, en azından Türk kullanıcılarının bilgilerinin Türkiye’de yer alacak bir sunucuda barındırılmasını talep etti. Bu yönde çeşitli görüşmeler gerçekleşti ve sonunda PayPal, bu şartı kabul etmedi. PayPal’ın BDDK’nın bu şartını yerine getirmemesi sonucunda lisansı iptal edildi ve Türkiye’den ayrıldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.