Petrol Çıkarmanın Maliyeti Hangi Ülkede Kaç Dolar?

0

Petrol, bulunduğu ve çıkarılmaya başlandığı ilk günden bu yana Dünya’da çeşitli sorunlara neden olmuş genellikle sıvı halde bulunan, farklı renklerden oluşabilen ve yağ kıvamında bir madde olarak bilinmektedir. Petrol, yoğun bir yapıya sahip ve kolaylıkla alev alabilen en önemlisi de yeryüzünde doğal olarak katı, sıvı ve gaz halinde bulunan hidrokarbonların bir karışımıdır. Ülkeler, petrol söz konusu olduğunda daima birbirileriyle rekabet içerisinde olmuşlardır. Buna paralel olarak ülkelerde petrol çıkarma maliyetleri de fazlasıyla değişkenlik gösterebilir.

Petrol Piyasası Hakkında

Günümüzde Dünya’da gerçekleşen stratejik, ekonomik ve politik olarak nitelendirilebilecek her konu petrolün fiyatını etkileyebiliyor. Ülkeler birbirleri ile çatışma halinde olduğunda petrolün değerinin düşmesi ya da artması her zaman çok kolay olabiliyor. Buna örnek olarak 1862 yıllarında meydan gelen Amerika Birleşik Devletleri iç savaşı sırasında varil bazında hesaplanan ve o dönem 15 dolar olan ham petrol fiyatı savaşın etkisi ile 120 dolara çıkmıştır.

Şimdilerde ise herkesin bildiği üzere Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 virüsü politikayı, ekonomiyi, dünya sağlığını ve buna paralel olarak her şeyi olduğu gibi petrolü de etkilemiştir. Yapılan açıklamalara göre Corona virüs salgını, iktisadi faaliyet sistemlerini azalttığı için petrol talebi düşmüştür. Talebin düşmesi üzerine ister istemez petrol fiyatlarında da oynamalar yaşanmıştır. Tabi yalnızca Corona virüs etkisi değil OPEC görüşmeleri esnasında yaşanan bazı anlaşmazlıklar da buna sebep olmuştur. Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan anlaşmazlık nedeni ile OPEC toplantıları başarısız olarak sonuçlanmıştır. Bu toplantılar sırasında Suudi Arabistan, petrole yönelik olan arzı arttıracaklarını belirtmiştir.

Yaşanan bu sıkıntılar petrol fiyatlarının çökmesine neden olabilir. Her ülke bu konuya dair açıklamalarda bulunarak yöntemlerini belirleme evresine geçmiştir. Bu durumlardan önce en son Temmuz 2008 tarihlerinde yaşanan küresel kriz etkisine bağlı olarak petrol çıkarma maliyetlerinde artış yaşanmış ve son yılların en yüksek fiyatı ortaya çıkmıştır. Bu fiyat ise varil başına 147 dolar şeklinde hesaplanmıştır. Sürekli bir değişim gözlenen petrol fiyatları sonrasında 35 dolara inmiş ardından tekrar 120 dolara çıkmıştır. Ancak hemen sonrasında yeniden bir düşüş olmuş ve petrol fiyatları varil başına tekrar 27 dolar olarak belirlenmiştir.

Ülkelerin Petrol Çıkarma Maliyetleri Güncel 2020

Ancak bu yılın ocak ayın petrol fiyatlarında bir artış görülmüştür. İki aylık bir süreçte petrol fiyatı 70 dolara yükselmiştir. Corona virüs Çin’de yeni çıktığı zamanlardan bu yana petrol çıkarma maliyetleri;

Rusya’da 40-50 dolar

Amerika Birleşik Devletleri’nde 50-55 dolar

Kanada’da 70-80 dolar

Venezuela’da 60-70 dolar

Nijerya’da 25-35 dolar

Irak’ta 15-25 dolar

İran’da 10-20 dolar

Suudi Arabistan’da 5-15 dolar

Ve geri kalan buna benzer Orta Doğu ülkelerinde de 15-25 dolar olarak belirlenmiştir.

Şimdilerde ise Covid-19 virüsünün çok daha fazla yayılması bütün dünya ülkelerini etkisi altına alması ve Pandemi olarak ilan edilmesi üzerine durumlar biraz daha değişti. Dünya ekonomik krizin eşiğinde ve ülkeler daralma planları yapmaktadır. Tüm bunların etkisiyle petrol konusunda yeniden bir değişim görülebilir.

Opec tarafından alınan kararlar sonrasında bir miktar toparlanma yönünde ilerleyen petrol piyasasında yükselişlerin kalıcı olup olamayacağı merak konusu. Bir çok analist 2020 yılı içerisinde ham petrol ve brent petrolde 42 dolar seviyesinin maksimum görülebilecek alan olduğunu düşünmekte. Yine de anlık gelişmeler petrol fiyatlarını etkileyebilir ve beklenmedik fiyatlamalar oluşabilir. Bunun için petrol forum sayfasını takip edebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.