Tarım Dışı İstihdam Nedir, Ne Zaman Açıklanır ?

0

Ülkelerin ekonomilerine en çok etki eden sektörlerin başında tarım gelmektedir. Gerek üretim gerekse iş hacmi bakımından tarım sektörü ülkelerin kalkınmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Tarım dışında ekonomilere etki eden bir diğer unsur ise tarım dışı istihdam verileridir. Piyasaları etkileyen ve kur dalgalanmalarına neden olan tarım dışı istihdam yatırımcıların radarında yer almaktadır. Açıklanan verilerin yorumlanması olası risklerin fark edilmesini ve yatırımların daha sağlam yapılmasını sağlayacaktır.

Tarım Dışı İstihdam Nedir, Ne Zaman Açıklanır ?

Forex ve borsa piyasalarına aşina olan kişiler tarım dışı istihdam verilerinin ne denli önemli olduğunu da bilmektedirler. Fakat yatırım yapmaya yeni başladıysanız ve piyasalara henüz hakim değilseniz tarım dışı istihdam nedir diye hızlı bir arayışa girmenizi öneririz.tarım-dışı-istihdam-nedir

tarım-dışı-istihdam-nedirTarım dışı istihdam, aylık olarak sunulan bir rapordur. Bu rapor Amerika Birleşik Devletleri ekonomik durumunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle raporlardaki herhangi bir değişim finans piyasalarında büyük hareketliliğe neden olabilmektedir. Raporda yer alan verilerden biri de ABD’de ücretli çalışan sayılarını baz almaktadır. Günümüzde yaklaşık 160.000 iş yerine anketler gönderilerek çalışma yapılmakta ve bu anket sonuçlarına göre raporlar hazırlanmaktadır. Fakat bu çalışan sayılarına tarım işçileri dahil edilmemektedir. Mevsimlik işçi sirkülasyonu verilerin yanlış yönlendirilmesine neden olacağından tarım dışı çalışanlar göz önünde bulundurulmaktadır ve bu şekilde ekonomik hesaplamaların daha doğru yapıldığı kabul edilmektedir.

Tarım Dışı İstihdam Ne Zaman Açıklanır ?

Yaklaşık 160.000 iş yerine gönderilen anket sonuçları toplanarak elde edilen veriler her ayın ilk Cuma günü, Amerika Birleşik Devletleri yerel saatine göre 08:30 da Türkiye yerel saatine göre de 15:30 civarında açıklanmaktadır. Yapılan bu açıklamalara göre güncel kurlar belirlenmekte ve para piyasası üzerindeki etkileri gözlemlenmektedir.

Tarım Dışı İstihdamın Önemi

Dünya ekonomisindeki dalgalanmalar incelendiğince, Amerikan para biriminin etkisinin gözle görülür derecede daha fazla olduğu fark edilebilmektedir. Bu nedenle her ay açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin para piyasalarını etkileyen 5 ana unsur arasında yer aldığı kabul edilebilmektedir. Amerikan dolarındaki yükseliş dünya üzerinde vergi artışı, işsizlik oranlarında değişim, tüketimde yaşanan fiyat artışları gibi konulara doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle tarım dışı istihdam verilerini yorumlayabilmek son derece önemlidir.

Her ay açıklanan verilerin ardından bir sonraki ayın tahmini yapılmaktadır. Tahmin edilenin üzerinde çıkması ekonominin bu ay ferah geçeceği anlamına gelmektedir. Fakat beklentileri karşılayamaması durumunda ekonomik krizlerden ve mali daralmalardan bahsetmeye başlamak mümkündür.

Para Biriktirmek İsteyenlere Önemli İpuçları hakkında bilgi verdik.

Leave A Reply

Your email address will not be published.