Ücretli Öğretmen İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

0

Öğretmenlik mesleği her zaman gözde olan meslekler arasında yer aldığı için günümüzde de en çok talep gören meslekler arasında yer alır. Ancak ülkemizde Eğitim Fakültesi sayısının çok olması ve mezunların tamamının devlette çalışmayı istemesi gibi nedenlerden dolayı öğretmenlerin atama konusunda bazı sorunlar yaşadıklarını söyleyebiliriz. Atanamayan öğretmenler çoğu zaman geçici öğretmenlik olarak da tanımlanan ücretli öğretmenlik yapmaktadır. Peki ücretli öğretmenlik nedir? Ayrıca ücretli öğretmen maaşı ne kadar? Soruları son zamanlarda sıklıkla soruluyor. Özellikle ücretli öğretmen işsizlik maaşı alabilir mi? Sorusu da yanıtı en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. İşte bu sorulara dair tüm ayrıntılar!

Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Devlette ataması yapılmayan öğretmen adayları özel sektörde de iş bulamadıklarında ücretli öğretmenlik yapabilmektedir. Bu doğrultuda ücretli öğretmenlik nedir? Öğretmenlik vasfına sahip ve akademik anlamda da yeterliliğe sahip olan öğretmenlerin ders saati karşılığı ücret aldıkları bir sistemdir. Ücretli öğretmen olmak isteyenler bulundukları ilin ya da ilçenin Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yayınlanan öğretmen ihtiyaç listesine göre başvuruda bulunmaktadır.

Ücretli Öğretmen İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Milli Eğitim Müdürlükleri de ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak ücretli öğretmenleri geçici olarak görevlendirmektedir. Ancak tam olarak ücretli öğretmen görevlendirilmesinde valilik oluru da aranmaktadır. Valilik oluru sonrasında görevlendirilen öğretmen, artık görevlendirildiği okulda öğretmen olarak çalışmaya başlamaktadır.

Ücretli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Ücretli öğretmenler ilçe MEM bünyesinde görevlendirilirler. Bu kapsamda ücretli öğretmenler ihtiyaca yönelik olarak farklı okullarda da görevlendirilebilirler. Bu noktada akıllara ücretli öğretmen maaşı ne kadar? Sorusu da gelmektedir.

Ücretli öğretmen maaşı temel olarak öğretmenin girdiği ders saatine göre değişmektedir. Çünkü ücretli öğretmenler net maaş almazlar. Onun yerine ücretli öğretmenler girdikleri ders saati başına ücret alırlar. Dolayısıyla ücretli öğretmenlerin maaşları şu kadardık demek, doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Ücretli öğretmen maaşı ne kadar? Ders saati başı 16 TL alan ücretli öğretmenler girdikleri toplam aylık ders saatine göre maaş almaktadır. Dolayısıyla haftada 30 saat derse giren bir öğretmen aylık olarak bin 900 Türk Lirası maaş almaktadır.

Ücretli Öğretmen İşsizlik Maaşı Alabiliyor Mu?

Yanıtı en çok merak edilen sorular arasında ücretli öğretmenler işsizlik maaşı alabilir mi? Sorusu yer almaktadır. İşsizlik maaşı alabilmek için çalışanların 3 yıl içerisinde 450 gün boyunca prim ödemesi gerekmektedir. Yine işsizlik maaşı alma şartları arasında iş ati feshedilmeden önce 120 gün kadar sigortalı olma şartı aranmaktadır. Ancak ücretli öğretmenlerden işsizlik primi kesilmediği için işsizlik maaşı alamamaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.