UsdJpy Paritesi Nedir ? UsdJpy Forum, Güncel Usdjpy Yorum

0

İki̇ farklı para biriminin birbirine olan oranları parite olarak bilinmektedir. Borsa, banka veya Forex gibi farklı piyasalarda para birimleri ile yapılan işlemlerde genellikle çift birim kullanılır. Bu para çiftlerine ekonomi dünyası içerisinde parite denilmektedir.

UsdJpy Paritesi Nedir ?

Örneğin, bu birimler olarak bir tarafta Amerikan doları, bir tarafta Japon yeni seçilebilir. Bu iki paranın birbirine olan oranı yani birbirlerine karşı değerleri parite oluşturur. Örneğin, bir döviz bürosuna gidip, elinizde bulunan Türk lirasıyla Amerikan doları almak istediğinizde, USD/TRY paritesi üzerinden işlem gerçekleştirilir. Parite tanımlamasına uygun şekilde Japon hükümetinin kullanmış olduğu Japon yeni ve Amerika Birleşik Devletleri’nin kullanmış olduğu Amerikan dolarının birbirlerine karşı değerleri USD/JPY paritesi ile adlandırılır.

[ilgili_yazi id=”10″]

USD/JPY Paritesini Etkileyen Faktörler

Japon hükümeti kendi kullanmış olduğu para birimi olan Japon yenini zayıflatmak istediğinde, para birimlerine müdahale eder. Bu durumda USD/JPY paritesinde oranlar yükselir ve Japon değerleri aşağıya çekilmiş olur. Genellikle Japon hükümeti, Japon yeni üzerindeki müdahaleleri ile bilinmektedir. Bu müdahaleler ile Japon yeni değerlerini düşüreceğini tahmin ediyorsanız, USD/JPY alarak doların yen karşısında değer kazanacağını beklediğiniz için bu alışverişi yaparsınız.

Bu durumun tam tersi olduğunda ise Japon yatırımcılar Amerikan finansal piyasalarından para çekmeye başlarlar. Bu durumda Japonya’ya yönelen bir yatırım olduğunu düşünüyorsanız, tam tersi olarak USD/JPY satımı gerçekleştirir ve yen para biriminin dolara karşı değer kazanacağını düşünürsünüz.

UsdJpy paritesini etkileyen faktörlerin başında ise genel dünya konjonktürü gelmektedir. İlginç bir şekilde dünyanın bambaşka bir yerinde yaşanan olaylar Japon Yeni üzerinde sert etkilere neden olabilmektedir. Bunun da nedeni Japon Yeni para biriminin tüm dünya paraları içerisinde güvenli liman olma özelliğinden kaynaklanmaktadır.

[ilgili_yazi id=”149″]

Ons altın ile beraber güvenli liman talebi gören para birimi olarak nitelendirilen Japon Yeni, dünyada belirsizliklerin arttığı durumda yükselişe geçmektedir. Belirsizlikten kaçmak isteyen yatırımcıların güvenli liman talebi ile Japon Yeni alması JPY’nin değerini yükseltmekte dolayısı ile usdjpy paritesinde düşüşe neden olmaktadır. Usdjpy’de yaşanan düşüşler ise Japonya ekonomisini enflasyon üretme konusunda zorladığı için Japon Merkez Bankası BOJ, JPY’nin değer kazanmasını önlemek için hamleler atabilmektedir. Bu nedenle usdjpy paritesi fiyatlamalarını izlerken, tüm dünyada oluşan siyasal ve ekonomik olayların önemli olduğunun bilincinde olmanız gerekmektedir.

Japonya Ekonomisi

Bu parite Japon yeni ile ters orantılı hareket etmektedir. Çünkü Japon yeni düşüş gösterdiği zaman parite değer kazanmaya başlar. Ayrıca Japon yeni yükselişe geçtiğinde ise parite değer kaybetmeye başlar.

Dünya finansal kriz dönemlerinde Japon yeni, dolar karşısında çok büyük bir değer kazanmış ve bu sayede Japonya dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline gelmiştir. Ancak dünya genelinde dış ticaret için bu durum olumsuz görüldüğünden dolayı da döviz piyasasına müdahale edilmiş ve yeni bir değer ile USD/JPY üzerinde denge elde edilmiştir.

Japonya’da enflasyon oluşturulamaması nedeni ile hem hükümet hem de Merkez Bankası çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda Japon Yeni değeri düşürülebilmek için hem hükümet kaynakları hem de BOJ kaynakları devamlı açıklamalarla JPY’yi baskı altında tutmaya çalışmaktadırlar. Özellikle Japon Yeni’nin güvenli liman talebi ile yükselişe geçtiği dönemlerde peşi sıra gelen açıklamalar ile JPY’nin değeri düşürülmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla enflasyon üretimine katkı sağlanacağı düşünülse de yıllardır Japonya’da %2 lik enflasyon hedefi tutturulamamıştır.

ABD Ekonomisi

Bu parite genellikle her iki para biriminde kaynaklanacak değişiklikler ile değişim gösterir. Ancak Amerikan doları çok daha doğru orantılı bir şekilde etkilediğinden dolayı dolar değer kazandığında, parite yükselir. Dolar değer kaybettiğinde ise parite düşüşe geçer. Amerikan doları açısından düşünüldüğünde; Amerika’da yaşanan ekonomik gelişmeler, Amerika ile diğer ülkelerin ilişkileri, yapılan büyük yatırımlar, FED Merkez Bankası kararları parite üzerinde etki eder.

[ilgili_yazi id=”95″]

Amerika ile Japonya sürekli olarak yarış içinde bulundukları için USD/JPY paritesi sürekli değişim göstermektedir. Bu durumda da yatırımcılar için de daima karar değişimleri ortaya çıkmaktadır. Temel olarak parite üzerinde dolar baz alınırken, Japon yeni ise karşıt para birimi oluşturur. Bu nedenle parite Japonya’ya bağlı değişirken, aslı etkiyi Amerika oluşturmaktadır. Her iki ülke açısından da ekonomilerinde ihracat ve teknoloji en büyük etkileri sağlamaktadır.

Japon Yeni değer olarak TL karşısında baktığımızda değersiz para birimi olarak görülmektedir. Güncel Japon Yeni fiyatını sorgulamak, Kaç tl ye ne kadar Japon Yeni – Türk Lirası çeviricisini kullanabilirsiniz. Bunun için sitemizde yer alan Japon Yeni Kaç TL sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.