Warren Buffet Kimdir? Hayatı ve Yatırımları

0

Yatırım sektörü ile ilk kez tanışanlar çoğunlukla Warren Buffet Kimdir? Hayatı ve Yatırımları nelerdir? Şeklinde sorular soruyor. 2008 yılında dünyanın en zengin insanı unvanını kazanan, Warren Buffet, yatırımcı ve finansçıdır. Ancak çoğu zaman bu iş insanının ardında, oldukça babacan ve saygıdeğer bir kişilik bulunmaktadır. Sayısız yardıma imza atan Buffer, Bill Gates ile adı sık sık gündeme gelen isimlerden de biridir. Hisse senedi yatırımı yapmak isteyenlerin de sık sık adını duyduğu bu iş insanına dair işte merak edilenler.

Warren Buffet 30 ağustos 1930 yılında, Omaha’da doğan Warren Buffet, yaptığı yardımlar ile de gündeme gelmektedir. Şu anda 89 yaşında olan Buffet, son yüzyılın en başarılı yatırımcısı olarak tarihe adını yazdırmıştır. Berkshire Hathaway şirketler grubunun CEO’su ve en büyük hisse sahibi olan Buffet, pek çok film ve Show programında da yer almıştır. Ancak tüm bu başarılarının ardında, aslında yoksulluklar ile dolu bir çocukluk dönemi bulunmaktadır. Buffet çocuk yaşlarda, para kazanmak için sokak sokak dolaşarak gazete satmak durumunda kalmıştır.

Warren Buffet’ın Yatırıma Attığı İlk Adımlar

Şu anda 80 milyar dolarlık bir servete sahip olan Warren Buffet kimdir sorusuna dünyanın en zengin finansçı ve yatırımcılarından biridir demek mümkündür. Warren Buffet hayatı aslında çok merak edilse de, az bilinmekte ve şaşırtıcıdır. İskandinav kökenli bir ailenin, 3 çocuğundan biri olan Buffet, Omaha Bölgesinde bulunan Rose Hill okulunda ilköğretim eğitimi almıştır. Daha sonra da Alice Deal okulunda orta öğretim eğitimi almıştır. Üniversiteye geçiş sürecinde ise hayal kırıklığı yaşayan Buffer, aldığı eğitimleri, zekası ile birleştirip, iş hayatına profesyonel şekilde hazırlanmayı başarmıştır.

Buffet orta gelirli bir ailenin 3 çocuğundan biri olarak, sıradan bir yaşantı sürmekteydi. Ancak babası onu New York’a düzenlediği seyahatte yanında götürür ve her şey değişir. Çünkü babası burada bir borsa toplantısına katılmış ve Buffer’ın ilgisini bu toplantı ziyadesi ile çekmiştir. 5 yıllık birikimi olan para ile tanesi 38 dolardan 3 tane hisse senedi alır ve 40 doları gördüğünde satar. Ancak hisse senetleri kısa süre sonra 200 doları aştığında ilk finansal dersini almış olur. Bu olay Buffer’a doğru zamanı beklemesi gerektiğinin en iyi kanıtı olmuştur.

Henüz 16 Yaşında 53 Bin Dolar

Hayli keskin bir zekâya sahip olan Warren Buffet hayatı gazete, meşrubat ve şekerleme satmakla başlamıştır. Ancak 16 yaşında çiftlik ve boş arazileri oyun alanlarına çeviren Warren Buffet, 53 bin dolar para biriktirmiştir. Üniversite eğitimi alma yaşına geldiğinde, kendinden emin bir şekilde Harvard Business Scholl’a başvuru yapan Buffer kabul edilmemiş ve ilk kez hayal kırıklığına uğramıştır. Daha sonra üniversite eğitimi için Columbia Üniversitesine kayıt yaptırmıştır.

1951 ile 1954 yılları arasında üniversite eğitimine devam eden Buffer, aynı zamanda babasına ait şirkette de çalışmayı sürdürmüştür. 20 yaşına geldiğinde bugünün parası ile 100 bin dolarlık bir serveti biriktirmeyi başarmıştır. Üniversiteden mezun olduktan sonra Susan Buffet ile evlenmiş ve 3 çocuğa sahip olmuştur.

Warren Buffet İş Hayatı

Warren Buffet yatırımları, yatırımcılar tarafından çokça merak ediliyor. Ancak Buffet, büyük yatırımlar yapmadan önce, çeşitli işlerde devam etmiştir. Bunlardan bir tanesi de 1954 yılında, 12 bin dolara maaşlı başladığı işidir. Aslında Akıllı Yatırımcı kitabının yazarı olan Benjamin Graham, Buffet2in idolüdür.

Buffet Graham ile ticaret yapmak istemiştir ancak şirket sahibi olan Graham, Buffet Yahudi olmadığı için bu teklifi reddetmiştir. Daha sonra 12 bin dolar maaş ile Graham’ın hissedarı olduğu şirkette, maaşlı olarak işe başlamıştır.

Benjamin Graham’ın emekliye ayrılmasının arından, Buffet için ilk yatırım söz konusu olmuştur. Buffet doğduğu Omaha şehrine geri dönerek, tüm birikimini Berkshire Hathaway isimli teksitl firmasına yatırdı. Kısa süre sonra da şirketin en büyük hissedarı oldu.

Yıl 1962 olduğunda, Buffet artık 1 milyon 25 bin dolarlık serveti ile milyonerdi. Buffer daha sonra yatırımlarını tekstilden farklı sektörlere de kaydırdı. Bunlardan bazıları şöyle;

 • MC Donalds,
 • Apple,
 • Coca Cola,
 • Heinz,
 • IBM,
 • MİCROSOFT,
 • Costco,
 • Yahoo,
 • İntel,
 • GEICO,
 • Edison,
 • MTO,

Aynı zamanda, son zamanların en çok kullanılan popüler uygulamalardan biri olan Snapchat’ın en büyük yatırımcılarından biri de yine Buffet’tir. Ayrıca küçük çaplı hisseleri ile de American Ekspress, Phillips, Procter Gamble, Val – mart gibi şirketlere de ortaklığı bulunmaktadır.

Warren Buffet’in İlginç Yönleri

Aslında son derece akıllı ve zeki olan Buffet, yalnızca sermayesi ile biliniyor. Oysa alçak gönüllülüğü ile oldukça saygıdeğer bir kişiliğe sahip olan Buffet’in yaptığı yardımlar, çok az kişi tarafından biliniyor. Bunun yanında, az bilinen yönleri ile işte Warren Buffet;

 • Buffet eski tip, kapaklı ve tuşlu telefonlar kullanmaktan hoşlanıyor,
 • En yakın arkadaşı ise Bill Gates,
 • Buffet günün yüzde 80’ini ofisinde kitap okuyarak geçiriyor,
 • Buffet’in ofisinde bilgisayar da bulunmuyor,
 • Toplam serveti, 140’dan fazla ülkenin milli gelirinden daha fazlası,
 • Buffet, toplu taşıma ile seyahat etmekten çok hoşlanıyor,
 • Şu ana kadar 30 milyar dolarlık yardıma imza atmış durumda,
 • Buffet 1957 yılında, çok cüzi bir rakama aldığı, müstakil evinde oturuyor,

Warren Buffet yatırımları ve hayatı ile dünyanın en önemli insanlarından biridir. Aynı zamanda, Bill Gates’in de yolundan giden Buffet, bir grup zengin iş insanı ile birlikte, sayısız yardım kampanyasına katılmıştır. Amacı diğer zenginler ile birlikte, mal varlığını yardım kuruluşlarına bağışlamaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.