Yatırım Danışmanlığı Nedir, Ne İş Yapar? Yatırım Danışmanı Kazancı

0

Kişilerin veya kurumların mevcut sermayeyi bekletmek yerine yatırım yapma fikri günümüzle sınırlı kalan bir fikir değildir. Geçmiş yıllardan beri yatırımcılar belli yatırım araçlarına yönelmiş ve sermayelerini artırmayı hedeflemiştir. Ancak yatırım işlemleri her zaman kazanç garantisi sunmadığından yatırım danışmanı analizlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yatırım analizlerin belli bir kısmı yatırımcılar tarafından temel finansal eğitimler aracılığıyla öğrenilebilir. Ancak gelişmiş tablo ve grafiklerin yorumu, geçmiş yılların verileri ve şirketlerin güncel durumu hakkında tutarlı yorumlar yapabilmek köklü bir eğitime bağlıdır. Bu nedenle yatırım danışmanlığı oldukça önemli bir meslek unvanıdır.

Yatırım Danışmanlığı Nedir?

Yatırım danışmanı en basit tabiriyle, yatırım araçlarının kar ve zarar analizlerini yapan kişidir. Şirket veya bireysel yatırım tavsiyesi taleplerinde bulunan kişilere belli bir ücret karşılığında sözlü veya yazılı olarak yorumda bulunmaktadır. Yatırım araçlarının dijital medyaya taşınmasıyla birlikte yatırım yapabilmek oldukça kolaylaşmış ancak tutarlı bir yatırım yapmak yatırımcılar için hala bir problem teşkil etmektedir.

Yatırım danışmanı bu noktada yatırımcıları; doğru hedefe yönlendirme, sermayelerini etkili bir şekilde kullanmalarını sağlama ve kazançlarını katlama konusunda yol göstericiliği yapar. Ancak yatırım artık dijitalleşmeyle birlikte popüler hale geldiğinden, özellikle sosyal medya üzerinden yapılan her yorum dikkate alınmamalıdır. Sermayeyi doğru bir şekilde kullanmak ve etkili kar oranı elde edebilmek için yatırım danışmanı hizmeti alınmalıdır.

Yatırım Danışmanı Ne İş Yapar?

Yatırım danışmanı, bireysel veya kurumsal yatırımcıların taleplerine göre onları belli bir sermaye piyasası araçlarına yönlendirerek mevcut sermayelerini değerlendirmelerini hedefler. Bu işi yaparken de yatırım aracının yatırım riskini ve yatırımcıya olan getirisinin analizlerini yapar.

Yatırım danışmanı yalnızca müşteri taleplerine yanıt vermediği gibi aynı zamanda müşterilerini yatırıma da teşvik eder. Ancak gelen taleplerden karlı çıkabilmek ve sermayeyi koruyabilmek adına yatırım danışmanı tavsiye vermeden önce ilk olarak müşteri talebini her yönden ele alır. Ardından sermaye piyasalarında işlem gören şirketlerin geçmiş mali tabloları ve güncel finansal hareketleri incelenir. Kısaca yatırım aracı olan şirket hakkında detaylı bilgi sahibi olunur. Şirket verilerinin kar-zarar ve risk-getiri analizlerinin sonuçları doğrultusunda danışmanlara yatırım tavsiyesi verilir. Elbette ki bu yatırım işlemleri yatırım uzmanı tarafından önerilen zamanda yapılmalıdır.

Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?

Yatırım danışmanlığı, yatırım hakkında deneyim sahibi olan ancak finansal eğitimler almamış ve herhangi bir diplomaya sahip olmayan kişiler tarafından yapılacak bir durum değildir. Çünkü yatırım danışmanlığı bir meslek ve yatırım danışmanı mesleki bir unvandır. Bu unvanın kazanılabilmesi için ilgili bölümlerin lisans veya ön lisans bölümlerini başarıyla tamamlamak gerekir. Bunun dışında yatırım danışmanı olabilmek için yetki belgesine ve faaliyet iznine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgeleri tam olmayan kişilerin yatırım danışmanlığı yapması yasal olmayıp, Sermaye Piyasası Kanununa göre suç sayılmaktadır. Belli finansal bilgilerle her kişi veya kurum yatırım yapabilir. Ancak yönlendirme yapmak ve yatırım tavsiyesinde bulunmak yalnızca yatırım danışmanı tarafından yapılabilecek bir faaliyettir.

Yatırım danışmanlığı mesleğini icra edebilmek için ise belli bölümlerden mezun olunması gerekir. Mezun olunduğunda yatırım danışmanı olunabilen lisans bölümleri şu şekildedir:

  • İşletme
  • Maliye
  • İktisat
  • Çalışma Ekonomisi
  • Pazarlama

Bu bölümlerin yanında; bankacılık, sigortacılık, borsa ve finans gibi ön lisans bölümlerinden mezun olan kişiler de yatırım danışmanlığı yapabilmektedir.

Yatırım Danışmanı Ne Kadar Kazanır?

Son yıllarda yatırım danışmanlığı taleplerinin artmasıyla birlikte yatırım danışmanları ne kadar kazanır gibi sorular da gündeme gelmektedir.

Yatırım danışmanı bir şirket bünyesinde hizmet verebileceği gibi kendi ofisine sahip olarak serbest şekilde de hizmet verebilir. Bu belirleyicilere bağlı olarak yatırım danışmanları ne kadar kazanır sorusunun yanıtları değişkenlik gösterir. Ancak bir yatırım danışmanı ortalama 5000 ile 9000 TL arası maaş alabilmektedir. İşini iyi yapan bir yatırım danışmanı ise çok daha üst düzeylerde maaşlar kazanabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.